Finančno-technologické firmy oslnili nielen investorov, ale aj ich zákazníkov, najmä počas pandémie covidu-19, keď ľudia museli zostať doma a presunúť aktivity na internet. Od začiatku roka 2020 vstúpilo na burzu v Spojených štátoch amerických viac ako 30 takýchto spoločností, vyplýva to z údajov spoločnosti CB Insights. Investori sa domnievali, že tieto firmy budú profitovať z dlhodobého trendu postupnej digitalizácie, do ktorého pandémia spočiatku výrazne zasiahla.

Odvtedy sa však veľa zmenilo. Existujú obavy z výrazného zvýšenia úrokových sadzieb, neexistujúcich firemných ziskov a neovereného obchodného modelu týchto spoločností v situácii,  keď svetové hospodárstvo podľa niektorých analytikov smeruje k recesii. V dôsledku toho sú akcie finančno-technologických spoločností na opačnom konci niekdajšej popularity, investori zobrali nohy na plecia a už na začiatku roka sa ich začali hromadne zbavovať.

Analýza britského ekonomického denníka Financial Times ukazuje, že akcie finančno-technologických spoločností, ktoré sú na burze len krátko, klesli od začiatku roka v priemere o viac ako 50 percent. Index Nasdaq Composite, ktorý je hlavným ukazovateľom cien akcií najmä technologických spoločností v USA, odpísal počas tohto obdobia približne 29 percent. Kumulatívna trhová kapitalizácia fintech firiem, ktoré sú nováčikmi na burze, od začiatku roka klesla o 156 miliárd dolárov. Ak by sa zohľadnili cenové špičky týchto akcií, potom by kumulatívna trhová kapitalizácia klesla o 460 miliárd dolárov.

Problémy postihli aj zavedené spoločnosti, ako sú PayPal či Block, predtým známy ako Square. Ich spoločná trhová kapitalizácia klesla od začiatku roka o takmer 300 miliárd dolárov. Akcie Paypalu klesli za rok o 80 percent. Bola to facka pre tých, ktorí sa dali zlákať bezvýhradným rastom ceny akcie v posledných dvoch rokoch, naskočili na rozbehnutý vlak, len akosi zabudli, že ani nevedia, na aký vlak nastúpili.

V krajine krivých zrkadiel

Akcie spoločnosti Snap, ktorá prevádzkuje mobilnú aplikáciu Snapchat, klesli v minulom týždni za jeden deň o 40 percent po tom, keď spoločnosť zaznamenala vôbec najslabší štvrťročný rast tržieb za obdobie, počas ktorého sa s ňou obchoduje na burze. Od októbra minulého roka skolaboval miláčik investorov o 88 percent. Pokrivená realita, ktorá v investoroch evokovala, že ľudia ostanú už len visieť na sociálnych sieťach, spôsobila, že akcie Snapchatu sa vyšvihli z desiatich dolárov po začatí pandémie na 83 dolárov do konca minulého roka. Bublina spľasla, akcie sociálnej siete sa opäť obchodujú za desať dolárov.

Twitter oznámil, že sa v druhom štvrťroku prepadol do straty a príjmy prekvapivo klesli tiež. Paradox doby podčiarkuje situácia, keď manažment firmy verí, že zarobí aspoň jednu miliardu dolárov od Elona Muska, ktorý by mal túto sumu zaplatiť ako penále za odstúpenie od vopred dohodnutého odkúpenia Twitteru. Táto suma predstavuje celoročný zisk spoločnosti za minulý rok.

Aktualizovaný štvrťročný výhľad, ktorý v minulom týždni zverejnila spoločnosť Upstart poskytujúca online pôžičky, ilustruje výzvy, ktorým v súčasnosti čelia firmy v oblasti finančných technológií. Firma, ktorá tvrdí, že využíva umelú inteligenciu na rozhodovanie o poskytovaní spotrebiteľských úverov, obviňuje z poklesu príjmov a masívnej straty klesajúcu ekonomiku. Súčasné hospodárenie spoločnosti je v ostrom kontraste s rovnakým obdobím minulého roka, keď jej medziročný rast príjmov dosiahol viac ako tisíc percent.

Veľavravné je video, v ktorom analytik všeobecnými frázami obhajuje v živom vysielaní CNBC nafúknutú cenu akcie Upstartu na 392 amerických dolárov. V tom mu do reči skočí moderátor, nasleduje priama o tom, čo Upstart robí, no analytik zmĺkne. Od vtedy, o deväť mesiacov neskôr, cena akcie Upstart spadla na 25 dolárov.

Medveď len tak neodíde

Spoločnosť Morgan Stanley opisuje, čo by sa mohlo ďalej stať na medveďom trhu.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa