Podľa nej sa Slováci zadlžujú rýchlo, v zadlženosti meranej k disponibilnému príjmu už predbehli svojich susedov z regiónu a blížia sa k priemeru eurozóny.
Na tom by nemuselo byť nič zlé, lenže oproti ostatným štátom na tom so svojimi finančnými aktívami zďaleka nie sú tak dobre. Podľa šéfa bankového dohľadu Vladimíra Dvořáčka majú Slováci finančných aktív nedostatok, a tak môžu byť v prípade, že prídu horšie časy, oveľa zraniteľnejší.
O tom, kedy by mala domácnosti zablikať výstražná kontrolka, že sa už zadlžuje príliš, centrálna banka nehovorí nič. Ani banky na takúto otázku nemajú jednoznačnú odpoveď. Schopnosť splácať posudzujú zatiaľ podľa svojich interných modelov a odlišujú ju od typu domácnosti či príjmu žiadateľa.
V budúcom roku by mala nastať zmena, ktorú zavedie nová legislatíva z dielne NBS najprv do úverov na bývanie a neskôr aj do spotrebných úverov. Banky budú musieť po novom pri schvaľovaní úverov zarátať do výpočtu schopnosti klienta splácať aj určitú rezervu. Definitívne znenie tohto nastavenia ešte nie je známe.
Ani vo svete sa nepoužíva jednoznačná definícia toho, aká domácnosť je predĺžená. Napríklad vo Francúzsku sa považuje za príliš zadlženú vtedy, keď nedokáže hradiť svoje povinnosti ani „v dobrej viere“. Nemci zase hovoria, že túto nálepku získa vtedy, keď základný príjem človeka nepokrýva jeho splátky dlhov v dlhodobom horizonte.
Teoretickými modelmi, ako počítať prílišnú zadlženosť, sa zaoberalo viacero autorov. V posledných štúdiách sa nakoniec využívajú najmä tri ukazovatele. Tie by mohli dlžníkom už vopred naznačiť, že s ďalším dlhom by už mali radšej váhať.
Domácnosťou s príliš veľkým dlhom môže byť tá, v ktorej mesačné splátky dlhu presahujú 30 percent (v niektorých štúdiách sa spomína až 50 percent) hrubého mesačného príjmu. Druhým je ukazovateľ pomeru celkového dlhu k ročnému príjmu domácností, ktorý by nemal prekročiť sto percent.
Tretí ukazovateľ dáva do pomeru celkové záväzky a celkové hrubé aktíva zadlženej domácnosti. Dlhodobo solventná nemusí byť domácnosť s výsledkom nad 75 percent.