Pred cestou do zahraničia sa oplatí zistiť si v banke, koľko pýta za výber peňazí z bankomatu. Len dva finančné domy – Slovenská sporiteľňa a UniCredit Bank - majú v rámci mesačného poplatku za ponúkaný balík služieb v cene aj výbery z bankomatov v cudzine. Pod podmienkou, že si klient nájde zariadenie sesterskej banky. Nižší, 20-centový poplatok, si za návštevu bankomatu patriaceho do jednej bankovej skupiny v zahraničí pýta ČSOB. V OTP Banke je pri zariadeniach v rámci skupiny poplatok jedno euro. Ktoré značky bankomatov treba v cudzine hľadať, si pozrite tu. Ostatné banky zvýhodnenia v rámci skupiny neponúkajú.
Lacnejšie môžu získať cestovatelia hotovosť v rámci krajín starého kontinentu. Vďaka nariadeniu z Bruselu už od januára 2009 totiž platí, že banky nesmú za výber peňazí v rámci krajín Európskeho hospodárskeho priestoru inkasovať viac, ako za návštevu cudzieho bankomatu doma. Nižší poplatok ale získa majiteľ karty len v prípade, že si vyberá európsku menu. Čo nie všetky štáty na starom kontinente bez spoločnej meny v bankomatoch umožňujú. A ak by si aj cestovateľ miesto domácej meny mohol vybrať európsku, nevyhne sa prípadným poplatkom za zmenárenskú službu.
- Viac článkov zo seriálu Čo banky nepovedia
Zo slovenských bánk sa trojica - Dexia banka, Tatra banka a jej sesterská internetová banka Zuno - rozhodli za výbery hotovosti v zahraničí (bez ohľadu na menu či krajinu), pýtať jednotný poplatok v sume 1,35, resp. 1,50, resp. 1,80 eura. V internetovej mBank môže mať klient tri výbery (rovnako bez ohľadu na miesto a menu) bezplatne v prípade, že v mesiaci uskutoční bezhotovostné transakcie kartou v objeme nad 400 eur. Za každé ďalšie využitie bankomatu platia 1,20 eura.
V ostatných bankových domoch sa za výber eurovej hotovosti v cudzine platí od jedného eura v OTP Banke až po 1,33 eura v Poštovej banke. Násobne viac stojí výber inej ako európskej meny. Pevný poplatok je v sadzobníkoch Slovenskej sporiteľne, UniCredit Bank (zhodne 5 eur) a Volksbank (5,29 eura). Ostatné banky inkasujú 1,5, resp. 2 percentá z vyberanej sumy. Majú ale určené aj minimum, ktoré sa hýbe aktuálne od 3,32 eura (OTP Banka) až po 6,20 eura (VÚB). Aké poplatky pýtajú banky za návštevu bankomatu v cudzine si pozrite tu.
Aké sú vaše skúsenosti s bankovými službami? Podeľte sa o ne v diskusii.
Nabudúce: Karty – aké doplnkové služby k nim banky ponúkajú?
Ilustračné foto na titulke - Flickr.com