V rámci zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonníka práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „Zákonník práce“) sú vymedzené základné práva a povinnosti účastníkov pracovného pomeru – zamestnávateľa a zamestnanca, okrem iného aj podmienky čerpania materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
Zákonník práce vymedzuje v rámci §141 tzv. „dôležité osobné prekážky v práci“ na strane zamestnanca, do okruhu ktorých patrí okrem iného aj materská dovolenka a rodičovská dovolenka, počas ktorých zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci po dobu trvania uvedenej prekážky – ustanovenia § 166 a nasl. Zákonníka práce upravujú podmienky čerpania a dobu trvania materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky.
Nakoľko zamestnankyňa, ktorá nastúpi na materskú, a následne na rodičovskú dovolenku, nemôže vykonávať v rámci pracovnej zmluvy dohodnutú prácu, môže zamestnávateľ v záujme zachovania plynulého výkonu pracovných úloh, uzatvoriť pracovnú zmluvu s novým zamestnancom. Ak sa zabezpečí splnenie pracovných úloh zamestnankyne, ktorá nastúpi na materskú dovolenku, prostredníctvom prijatia iného zamestnanca na pracovnú pozíciu tejto zamestnankyne, v rámci pracovnej zmluvy s „nastupujúcim“ zamestnancom sa definuje, že ide o zabezpečenie plnenia úloh zamestnankyne, ktorá nastúpi na materskú a následnú rodičovskú dovolenku a na pracovnú pozíciu ktorej sa prijíma nová osoba.
Nakoľko zamestnávateľovi vzniká potreba zaistiť kontinuálny výkon pracovnej činnosti zamestnankyne, ktorá odchádza na materskú dovolenku, až dňom jej nástupu na materskú dovolenku – od uvedeného dňa vzniká totiž dôležitá osobná prekážka na strane zamestnankyne, zamestnávateľ by bol oprávnený prijať „náhradného“ zamestnanca/zamestnankyňu na pracovnú pozíciu zamestnankyne, ktorá nastúpi na materskú dovolenku, až odo dňa jej nástupu na materskú dovolenku.
Pre úplnosť je potrebné uviesť a zdôrazniť, že zamestnávatelia sledujú cieľ zabezpečenia kontinuálneho výkonu pracovnej činnosti – nový, náhradný zamestnanec musí sa oboznámiť s pracovnou pozíciou, s podmienkami výkonu dohodnutej práce, s postupmi zamestnávateľa, náplňou práce, ktorú bude vykonávať, čo však nevyhnutne vyžaduje určitý čas.
Detailnejšie posúdenie vašej otázky by bolo skôr predmetom individuálneho právneho poradenstva, nakoľko je potrebné mať k dispozícií informácie o pracovnej pozícií, náplni práce „náhradného“ zamestnanca, ktorý má nastúpiť na miesto zamestnankyne, ktorá nastúpi na materskú dovolenku.
Je nevyhnutné skonštatovať, že postup zamestnávateľa pri zabezpečení náhrady pri výkone pracovných úloh zamestnankyne, ktorá nastúpi na materskú dovolenku, žiadnym spôsobom neovplyvní jej budúci nástup do práce po uplynutí materskej a následnej rodičovskej dovolenky.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.