Na začiatku minulého týždňa ropa zdražela aj vďaka dohode medzi krajinami OPEC o uvoľňovaní ťažobných limitov. Tie sa totiž veľmi nedodržiavajú. Napríklad Rusko ťaží výrazne viac, no Saudská Arábia stále nezvýšila svoju produkciu.
V strede týždňa si ľahká americká ropa WTI pripísala 1,4 percenta k hodnote z predchádzajúceho dňa a dosiahla 69,71 dolára za barel. Ropa Brent stúpla až 1,6 percenta na 77,36 dolára za barel. Stalo sa tak pod vplyvom štatistiky amerického ministerstva energetiky (EIA), ktoré poukázalo na ďalší pokles zásob ropy. Tie sa v USA znížili za predchádzajúci týždeň o 2,6 milióna barelov.
Ceny ropy rástli aj vo štvrtok, pričom boli ovplyvnené hlavne informáciami o poklese exportu z Iránu a Venezuely. Pokles vývozu ropy z Iránu je spôsobený tým, že viacerí dovozcovia rušia svoje objednávky kvôli plánovaným sankciám USA, ktoré by mali vstúpiť do platnosti už v novembri.
V závere týždňa si ropa odpísala niekoľko desatín percenta, pričom išlo len o miernu korekciu predchádzajúceho cenového rastu. Piatkový pokles cien bol pôsobený hlavne informáciami o zvýšenej produkcie ropy zo strany OPEC.
Krátkodobé zmeny zásob rovnako ako pohyby cien ropy nie sú príliš významné, dôležitejší je celkový trend. Cena ropy Brent v máji akoby narazila na strop okolo 80 dolárov za barel a odvtedy cena celkovo klesá (OPEC a Rusko zvýšili produkciu, zásoby v USA sa ukazovali väčšie, ako v skutočnosti sú, investori sa báli vplyvu problémov Turecka...).
Treba však priznať, že ceny mierne pod 80 dolármi za barel sú rozhodne nad niekdajšími odhadmi, ktoré hovorili, že by sa ceny barelu ropy mali držať zhruba pod 60 dolármi. To vtedy zodpovedalo produkčným nákladom amerických ťažiarov z bridlíc.
Ropa môže ísť nad 90 dolárov
V súčasnosti počuť hlasy, ktoré hovoria o tom, že cena WTI môže ľahko a rýchlo stúpnuť až nad 90 dolárov za barel. Kvôli Iránu.
Tvrdí to napríklad expert na energetický sektor John Kilduff, podľa ktorého sa za niekoľko mesiacov môže cena zvýšiť na úrovne z roku 2014. Takýto rast by zdvihol cenu benzínu v USA nad štyri doláre za galón (3,7857 litra), čo by bolo veľmi nepríjemné pre spotrebiteľov aj celú ekonomiku.
Hlavným dôvodom pre rast budú podľa J. Kilduffa iránske sankcie. Globálny ropný trh je stále veľmi tesný a jeho priškrcovanie bude pokračovať. Ak sankcie voči Iránu spôsobia zásadné zníženie produkcie, bude to pre trh veľmi citeľné a môže to spôsobiť výrazné
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?