Existuje len málo aktív, ktoré dokážu rásť aj počas problémových období. Problémy pritom budú veľké a mnohoraké, tvrdí profesor Nouriel Roubini v knihe Megahrozby publikovanej pred dvoma rokmi. Označovaný ako pesimista, N. Roubini sa zviditeľnil najmä v roku 2008, keď dlhodobo upozorňoval na prichádzajúcu finančnú krízu. Teraz prechádza od slov k činom a vo svojich 66 rokoch sa stáva jedným z troch manažérov nového pasívneho fondu, ktorý zakladá.

V septembri sa na burze objaví ETF Atlas America, ktorý Roubini ohlásil už koncom júla. V piatok však Financial Times podrobnejšie analyzoval jeho štruktúru, plány a investičnú stratégiu. Zdá sa, že fond je pripravený čeliť najväčším pohromám, vrátane vysokej inflácie, straty hodnoty dolára, nedostatku komodít, pandémií či horúcich a studených vojen.

Investori dlhodobo považovali rozdelenie portfólia akcií a dlhopisov v pomere 60 : 40 za bezpečnú stratégiu. „Ak predpokladáte, že ceny dlhopisov a akcií sú negatívne korelované, funguje to, pokiaľ je inflácia nízka a stabilná a neexistujú žiadne ďalšie riziká," povedal N. Roubini. „Ale v roku 2022 S&P 500 klesol o 15 percent a 10-ročné štátne dlhopisy klesli o 20 percent. Tradičné obranné nástroje sa ukázali ako neúčinné,“ dodal.

Atlas Capital bude budovať svoje portfólio na superbezpečných inštrumentoch, ako sú americké krátkodobé dlhopisy a zlato. Omnoho dôležitejšie však budú nízko alebo negatívne korelované aktíva, ako sú realitné podielové listy či poľnohospodárske komodity.

Podľa Roubiniho backtest ovania jeho stratégie ukázali, že nejde len o hedžingové nástroje pre zlé časy, ale darí sa im aj v dobrých časoch. Oficiálny dokument hovorí o „stredných“ výnosoch, ktoré Roubini vysvetľuje ako „oveľa lepšie“ ako dlhopisové výnosy s „oveľa nižšou volatilitou“ ako akciové výnosy, a to bez strát počas udalostí typu čiernych labutí.

Navyše, funkcia ETF bude omnoho širšia – fond bude zabezpečovať priame investície najmä na realitnom trhu. Tvorcovia fondu totiž očakávajú, že Spojené štáty zasiahne masová migrácia, ktorá výrazne ovplyvní ceny nehnuteľností. Dôvodom sú klimatické zmeny a ich následky.

Zmena klímy urobí z pobrežných oblastí Floridy a Texasu neobývateľné miesta. „V scenári extrémnych klimatických zmien sa bude musieť presťahovať až tretina obyvateľov Severnej Ameriky. Doslova milióny ľudí každý rok“. Milióny ľudí uviaznu na miestach, ktoré budú príliš vlhké, príliš horúce alebo príliš vystavené hurikánom a lesným požiarom.

Atlas Capital bude pomocou umelej inteligencie dôsledne vyhodnocovať riziká lokalít podľa klimatických zmien a nakupovať nehnuteľnosti podľa vlastného klimatického indexu. V týchto lokalitách bude investovať aj do následnej produkcie komodít.

Až 80 percent fondu bude investovaných v Spojených štátoch. Dôvod je jednoduchý – situácia všade inde vo svete bude horšia. „V najbližších desaťročiach bude vo svete veľa nepokojov," povedal N. Roubini. „Sme na tom oveľa bezpečnejšie ako Európa a Ázia. Máme tisíce kilometrov oceánov, ktoré nás delia od potenciálnych nepriateľov, a sme sebestační v potravinách a zdrojoch“.

N. Roubini už teraz pracuje na tom, aby bol fond duálne zalistovaný aj v krajinách Zálivu. Čo je ešte zaujímavejšie, fond by mal byť ponúkaný aj cez blockchain, aby doň mohli investovať aj menší neamerickí investori. Ročný poplatok za správu ETF bude 75 bázických bodov.

Nie všetci však vnímajú Roubiniho iniciatívu pozitívne. Podľa niektorých investorov si svojim pesimizmom, keď neveril v súčasný rast amerických akcií, nechal ujsť veľké zisky. Do budúcna to podľa nich nemusí byť iné.

Lonely,Tourist,(sleep-walker),Having,A,Hike,To,The,Moon,On
Neprehliadnite

Ľudia chodia ako námesační po hore megahrozieb. Mali by sa zobudiť, kým sa hora nezačne triasť