Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZP“) určuje nárok dovolenky v týždňoch, a to v zmysle § 103 ZP na najmenej štyri týždne a zamestnancovi, ktorý do konca príslušného kalendárneho roka dovŕši najmenej 33 rokov veku v rozsahu najmenej päť týždňov. Čerpanie dovolenky zamestnancami s rovnomerne rozvrhnutým pracovným časom je v zásade jasné a jednoduché, čo sa týka prepočtu dovolenky v týždňoch na dni.

Nárok zamestnancov na dovolenku, ktorí pracujú v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase upravuje § 104 ZP v zmysle ktorého: „Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka ( § 87), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.“ 

V zmysle vyššie uvedeného ustanovenia, ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka, patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere. 

Pri výpočte dovolenky určovanej v pracovných dňoch je potrebné zistiť priemerný počet pracovných dní pripadajúcich v kalendárnom roku podľa rozvrhu pracovných zmien zamestnanca na jeden týždeň. Tento počet sa vynásobí počtom týždňov – výmerou dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok, a výsledok je celkový počet pracovných dní, ktorý zamestnancovi prislúcha z titulu dovolenky.

Nárok na dovolenku pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase sa vypočíta podľa tohto vzorca:

X / Y = Z Z x V = N

Vysvetlivky:

X – počet odpracovaných zmien, ktoré podľa harmonogramu pripadajú na zamestnanca v kalendárnom roku

Y – počet týždňov v kalendárnom roku

Z – počet pracovných dní pripadajúci priemerne na jeden týždeň dovolenky

V – výmera dovolenky, počet týždňov dovolenky, na ktorú má zamestnanec v zmysle Zákonníka práce nárok

N – počet dní dovolenky, na ktorú vznikne zamestnancovi nárok

Presný počet týždňov v kalendárnom roku je určený konštantou 52,1785 týždeň/rok. Je to pomer priemerného počtu kalendárnych dní za rok a 7 kalendárnych dní v týždni 365,25 /7 = 52,1785).

V prípade zamestnanca, ktorý má nárok na 20 dní dovolenky (výmera dovolenky je 4 týždne) a má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, pričom jeho pracovná zmena trvá 11,5 hodiny (12 hodinová zmena zahŕňa 30 minút prestávky, t. j. 11,5 hodiny pracovného času) je podľa harmonogramu zmien plánovaný fond pracovného času zamestnanca vrátane platených sviatkov 2 088 hodín.

Príklad:

X = 2 088/11,5 = 181,57 zmien podľa harmonogramu

Z = 181,57/52,1785 = 3,479 = 3,5 pracovného dňa/týždeň dovolenky

N = Z x V = 3,5 x 4 (týždne) = 14 dní dovolenky

V zmysle vyššie uvedeného by vášmu partnerovi vznikol nárok na 14 dní dovolenky. Ide o 14 zmien v rozsahu 11,5 hodiny, teda 161 hodín dovolenky.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Nárok na dovolenku pri nerovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe
Nárok na dovolenku pri nerovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe
Nárok na dovolenku pri nerovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe
Nárok na dovolenku pri nerovnomerne rozvrhnutej pracovnej dobe