Systém radikálne zjednodušuje administratívu, ktorá dusí mnohé veľké korporácie - eliminuje tvorbu výdavkových výkazov, zjednodušuje účtovníctvo firmy a znižuje tak celkové náklady spoločnosti.
„Vďaka tejto investícii a publicite sa nám podarí dostať náš produkt na trh oveľa skôr. Začneme v Dánsku, nasledovať bude Veľká Británia a potom celá Európa. Tento systém chýba mnohým spoločnostiam a my im dokážeme pomôcť,“ povedal TREND.sk po vyhlásení víťazov Niccolo Perra, jeden zo zakladateľov start-upu.
Start-up Pleo - inteligentné platobné karty pre zamestnancov Zdroj: Pleo
Mladí podnikatelia sa prišli na najväčší festival start-upov v strednej Európe uchádzať o jeden a pol milióna eur potrebných na rozbeh projektu v medzinárodnom rozsahu. Od usporiadateľov súťaže získali pol milióna eur, projekt sa páčil aj hodnotiacej porote zloženej z úspešných rizikových investorov z USA, Nemecka či Rakúska. Do súťaže sa zapojilo zhruba dvetisíc start-upov zo 70 krajín sveta, organizátori pozvali na festival 500 najlepších.
Na shortlist sa dostalo 70 vybraných start-upov - po desať v siedmich rôznych ekosystémoch. Medzi hodnotiteľmi boli aj Slováci - Andrej Kiska ml. z Credo Ventures či Michaela Jaczová z Neulogy Ventures.
Slovenské startupy tento rok neuspeli, žiadny sa neprepracoval medzi najlepších 70. Organizátorov však zaujal 3D skener z dielne firmy Photoneo a vybrali ho ako ústredné lákadlo sekcie Materiály a výroba. „Poznáme tento start-up od minulého roka a sledujeme, aký veľký progres za ten čas urobili, ale najmä sa nám páčilo ako dokázali odprezentovať schopnosti svojho produktu,“ uviedol šéf start-up sekcie festivalu Pioneers Filip Stanev.
Líder Photonea Branislav Puliš spojil sily s Matador Industries a návštevníkom ukázal ako vďaka jeho skeneru dokáže robotické rameno rozoznávať figúrky na šachovnici a bezprostredne reagovať na ťahy človeka pri hre dáma.
„Poňali sme to tu skôr marketingovo, chceme sa zviditeľniť v širšej start-up komunite, možno prilákať nejakých šikovných programátorov a vymeniť si skúsenosti s ľuďmi, ktorí sa venujú podobným technológiám,“ povedal Branislav Puliš.
Kľúčové pre firmu však ostávajú výrobné firmy. Photoneo na jar definitívne ukončil vývoj 3D skeneru a v júli spúšťa jeho predaj. „Napriek tomu sme už predali desať kusov, na ďalších desať máme objednávku a v Taliansku a v Česku máme už aj prvé inštalácie,“ dodal B. Puliš.
Ide podľa neho o integrátorov, teda projektantov automatizovaných liniek, ktorí skener využili napríklad pri meraní uhlov pri ohýbaní plechu. Budúci rok po uvedení sa v Nemecku predpokladá B. Puliš nárast predaja na dvesto kusov.