Nová bublina, ktorá by svojou veľkosťou a tým aj nebezpečnosťou ďaleko prekonala internetovú, komoditnú či realitnú bublinu, je podľa odborníkov oslovených nemeckým serverom Welt Online trh štátnych dlhopisov.

Z tých sa za posledného pol roka stal žiadaný cieľ špekulantov pri hľadaní istoty v strachu z pádu akciových trhov. A investori dlhopisy vládam doslova trhajú z rúk.

Index nemeckých štátnych dlhopisov vyletel za posledných šesť mesiacov o 10 percent nahor, pričom akciový index DAX v rovnakom období stratil 40 percent. Výnosy sa naopak priblížili k historickým minimám.

Záplava bondov

Nafukuje sa ďalšia bublina: dlhopisy
Zdroj: 1

Prečo sa môže situácia zmeniť? V období súčasnej finančnej krízy dosahujú štátne výdavky mimoriadne rozmery. Len krajiny G7 sľúbili svojim bankám garancie v objeme takmer 13 biliónov eur. K tomu treba pripočítať avizované balíky na podporu ekonomík v hodnote prevyšujúcej jeden bilión eur. A keďže si vlády musia zaobstarať peniaze na dlhopisovom trhu, sú investori štátnymi dlhopismi doslova zaplavení.

USA chcú na trh priniesť dlhopisy za 1,5 bilióna eur, Nemecko za 323 miliárd eur. Na zadlžovanie priam vyzývajú rekordne nízke sadzby. Ale niektorí odborníci si myslia, že trhy nie sú schopné takéto objemy absorbovať. Už tento mesiac prichádza prvá zaťažkávacia skúška, budú prvé megaemisie.

Analytik BNP Paribas Pierre-Olivier Beffy považuje ocenenie dlhopisov za absurdne vysoké a varuje pred ich dvojcifernými pádmi. Výnosy by mohli vyletieť o 125 bázických bodov vyššie, čo by znamenalo pre držiteľov týchto dlhopisov 10-percentnú stratu.

Analytik Société Générale James Montier upozorňuje na nepomer medzi výnosmi a infláciou. Desaťročné výnosy amerických štátnych bondov vo výške 2,5 percenta sa snažia naznačiť, že inflácia bude blízko nuly. To je vzhľadom na takmer nulové kľúčové sadzby, masívne záchranné programy a rastúce zadlženie krajín nepravdepodobné.

Stúpnu úroky

V prípade, že by sa svetová ekonomika dostala do depresie, očakávajú ekonómovia podľa Welt Online atraktívne výnosy, a teda klesajúce ceny. Ak teraz zrazu všetky krajiny musia financovať veľké výdavkové balíky, rastie riziko štátnych bankrotov. Väčšie riziko si investori nechajú zaplatiť vo forme vyšších úrokov.

V prospech tejto teórie hovorí podľa servera aj to, že spľasnutie jednej špekulatívnej bubliny je spravidla štartovací bod pre ďalšiu. Ak by bublina štátnych dlhopisov skutočne spľasla, malo by to ďalekosiahle dôsledky.

Trh štátnych dlhopisov je s objemom 7,5 bilióna eur jeden z najväčších trhov vôbec. Lepšia alternatíva ako štátne sú vďaka vysokým úrokom dlhopisy spoločností s dobrou bonitou, uzatvára server.

Foto - Profimedia.cz