V predsviatočnom období by si pravdepodobne aj čitatelia TRENDU prečítali radšej niečo, čo by nezaváňalo slovami kríza a premiér. Autorka tohto komentára by na to stavila. Ale sviatky-nesviatky, nedá sa inak. Premiéra aj krízy je všade plno, je to pre nich priam obdobie hojnosti.
Sú to premiérove časy. Skvelé časy, keď môže ukazovať prstom na Západ, hovoriť, že to všetko oni spôsobili, a zároveň sa Západom inšpirovať pri prijímaní protikrízových balíčkov. Aj keď slovenské banky majú s pôvodcami krízy pramálo spoločné. No keby čosi – veď to robia aj inde – môže im premiér odkazovať: boli a ste nenažrané, máte to celé na svedomí, teraz plaťte.
No tu sa hojnosť nekončí. Kríza umožňuje predsedovi vlády relativizovať kauzy, ktoré by mal riešiť, a nerieši. Zaoberáte sa nejakým smiešnym miliardovým tendrom a nástenkami, keď vonku zúri kríza? Ste smiešni. Šup s tým pod koberec.
Alebo mu umožňuje vytvárať scenáre o vzniku štátnych bánk – jeho idea regionálnej investičnej (sic!) banky, v časoch, keď investičná banka znie skoro ako nadávka. Či posilňovať existujúce štátne finančné domy, doteraz v tichosti pôsobiacu Slovenskú záručnú a rozvojovú banku či Eximbanku.
Boj za nižšie poplatky a boj za to, aby sa časť ziskov z úrokových výnosov presunula do štátnej pokladnice sú len obal prezentovaný pre voličskú verejnosť. Veď kto už by chcel platiť vysoké poplatky. A prečo by z tých nehoráznych ziskov nemala ísť časť pre všetkých.
Ale vysoké poplatky majú pramálo spoločné s krízou, boli tu už predtým a je na konkurencii a finančnom vzdelávaní sa, aby ich vyriešili. Prvé náznaky tu sú (lacná internetová banka) a s eurom a odstraňovaním cezhraničných bariér pri platobnom styku (novoročné zníženie poplatkov pri cezhraničných prevodoch v Únii na domácu úroveň) sa možnosti rozšíria. A ak konkurencia nefunguje, existuje protimonopolný úrad, ktorý to má riešiť.
A extra daň pre banky? Ten pokus tu bol. Pred dvoma rokmi sa skončil tým, že premiér touto vyhrážkou „dotlačil“ finančné domy k poskytovaniu bonifikovaných hypotekárnych úverov pre mladé rodiny. Úbohé banky získali nový biznis podporený štátom.
Takto nejako sa to skončí aj tentoraz, len adresátom pomoci budú firmy. A znova prispeje štát – zárukami na úvery, ktoré by inak finančné domy pre rizikovosť neposkytli. Bankári sú pragmatickí, takéto riešenie iste radi príjmu, tak načo tie vyhrážky okolo.
A tak ostáva len zapriať si do nového roku menej krízy a menej premiéra. Aj keď na splnenie tohto želania by autorka nestavila. Napriek tomu – šťastné a veselé.