Ak si platiteľ DPH uplatnil nárok na nadmerný odpočet DPH, daniari v poslednom období často začínali voči nemu daňovú kontrolu. Takto získavali čas, počas ktorého nemuseli daň firme vracať. K vratke sa platiteľ tak dostal až po skončení kontroly a odovzdaní protokolu. Kontrola sa mohla podľa daňového poriadku ťahať až rok od jej začatia.
Najviac tým boli postihnutí platitelia dane, ktorí obchodovali so zahraničím. Daniari preverovali skutočné dodanie tovaru do iného členského štátu cez zahraničnú daňovú správu a daňovú kontrolu preto prerušili.
Čiastkový protokol
Novela zákona o DPH, ktorú schválila v stredu vláda, umožňuje daniarom počas kontroly vyhotoviť čiastkový protokol. Na jeho základe môžu daniari potom kontrolovanému subjektu vrátiť preverenú časť nadmerného odpočtu ešte pred skončením kontroly. Vyhotovením čiastkového protokolu sa však kontrola neukončí.
To, akú časť daniari napokon vrátia, v zákone upravené nie je. Daňový úrad čiastkový protokol vyhotoviť nebude môcť vtedy, ak je kontrolovaný platiteľ dane z pridanej hodnoty zverejnený v zozname rizikových subjektov alebo sa kontrola robí na základe podnetu polície alebo prokuratúry.
Platiteľom DPH skoršie vrátenie dane pomôže zlepšiť cash flow. Podľa prezidenta Slovenskej asociácie malých podnikov Vladimíra Sirotku je toto jedno opatrenie málo. Práve malé podniky sú najviac ohrozené zlou platobnou disciplínou obchodných partnerov. Neplatia im aj viac ako 50 dní a verejná správa platí ešte horšie.
„Navrhujeme, aby platiteľ DPH mal nárok na odpočet dane až na základe skutočnej platby a nie iba faktúry. Toto tu už v minulosti platilo.“ Asociácia chce, aby sa do praxe uviedla smernica EÚ, podľa ktorej majú firmy platiť faktúry do 30 dní.
„Ide o to, aby tento termín korešpondoval s mesačným platením DPH. Po tom, čo sa zmenila hranica na registráciu dane na 100-tisíc eur, totiž veľa štvrťročných platiteľov muselo začať platiť mesačne.“
Minister financií Peter Kažimír dostal na rokovaní vlády úlohu preskúmať do konca roka možnosť, že by podnikateľ platil DPH až po uhradení faktúry.
Návrh opozície neprešiel
Dlhé zadržiavanie vratiek dane z pridanej hodnoty pri daňových kontrolách kritizovala najmä opozícia. Poslanec Jozef Kollár (v súčasnosti hnutie Nova) v parlamente uviedol, že najviac pripomienok podnikateľov na prax daniarov má na finančnú správu v Košiciach. Informoval o prípade, keď kvôli otvorenej kontrole štát zadržiava firme nadmerné odpočty vo výške 4 miliónov eur.
J. Kollár chcel možnosť štátu zadržiavať DPH obmedziť v novele zákona. Navrhoval, aby daňový úrad musel platiteľovi dane z pridanej hodnoty nadmerný odpočet vyplatiť najneskôr do šiestich mesiacov od začatia daňovej kontroly, a to aj v prípade, že nebude ukončená. Parlament novelu však 1. apríla neposunul do druhého čítania.
Čierna listina, pokuty, súhrnný výkaz
V súčasnosti platí, že ak sa platiteľ DPH ocitne na čiernej listine na webe finančnej správy, vymažú ho z nej až po roku. Novela to má zmeniť. Po novom by mohol byť zo zoznamu vymazaný už po šiestich mesiacoch. Týka sa to nielen platiteľov DPH, ktorí budú v zozname daňovo rizikových subjektov zverejnení po nadobudnutí účinnosti novely, ale aj platiteľov DPH, ktorí už sú v zozname.
Prideliť daňový kód elektronickej registračnej pokladnici už bude môcť ktorýkoľvek daňový úrad. V súčasnosti tak môže urobiť len miestne príslušný daňový úrad. Navrhuje sa tiež, aby sa pokuty pri kontrolách pokladníc ukladali na mieste alebo v lehote do piatich pracovných dní. Pri zistení porušenia povinností sa má vyhotovovať zápisnica z miestneho zisťovania.
V súčasnosti je maximálny strop na súhrnný výkaz, ktorí podávajú platitelia DPH pri dodávkach do krajín únie, 100-tisíc eur. Od októbra by sa mal znížiť na 50-tisíc eur.