Elon Musk, generálny riaditeľ Tesly, sa odlišuje od iných manažérov svojou verejnou podporou Donalda Trumpa. Aj keď viacerí biznis lídri, ako napríklad Bill Ackman či Marc Andreessen, podporili Trumpa, a iní ako šéf Netflixu Reed Hastings alebo investor Mark Cuban vyjadrili podporu Kamale Harrisovej, nikto z nich nemá taký vplyv na predvolebnú kampaň ako E. Musk. Šéf Tesly vlastní aj sociálnu mediálnu platformu X, čo mu dáva obrovský komunikačný priestor, ktorý využíva na propagáciu svojich politických názorov.
Podpora E. Muska nie je nielen slovná, ale aj finančná. Podľa federálnych dokumentov poskytol zakladateľ Tesly v treťom štvrťroku 75 miliónov dolárov pro-trumpovskému superpolitickému akčnému výboru. Ako uvádza Wall Street Journal, Muskove finančné dary republikánom boli omnoho rozsiahlejšie a začali už skôr, než sa pôvodne predpokladalo, vrátane desiatok miliónov dolárov pre skupiny s väzbami na Trumpovho poradcu Stephena Millera.
Politické kontroverzie
E. Musk je v tomto ohľade bezprecedentný aj z historického hľadiska. Aj keď viacerí generálni riaditelia v minulosti vstupovali do politiky, máloktorý z nich to robil s takou intenzitou ako on. Otázne je, aký dopad to bude mať na rozbehnutý biznis Tesly a zástupy investorov, ktorí doň naliali miliardy.
Politická angažovanosť môže byť pre podnikanie riziková. Spoločnosti sa často vyhýbajú výrazným politickým postojom, aby neohrozili svoju reputáciu a obchodné výsledky. Ako príklad môže slúžiť konflikt, do ktorého sa dostali dve firemné stálice.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?