Budú nielen cenové stropy na elektrinu, plyn, ale aj vraj aj teplo. Vláda Eduarda Hegera to sľubuje riešiť už od leta, až na konci roka sa majú domácnosti dozvedieť, ako to s cenami skutočne bude. Pred pár dňami schválila všeobecný hospodársky záujem (VHZ), teda elektrárňam a dodávateľom štát prikáže, ako majú zastropovať ceny elektriny i plynu. Pri plyne bude vláda rozdiel medzi nákupnou cenou a cenou pre domácnosti riešiť formou dotácií.

VHZ vláda odobrila napriek tomu, že Európska komisia zatiaľ neschválila zmluvu o dodávkach elektriny za stanovenú cenu, ktorú pripravil rezort hospodárstva na základe podpísaného memoranda so Slovenskými elektrárňami ešte v apríli tohto roka.

„Tento proces ešte prebieha, ale tak či onak pôjdeme cestou všeobecného hospodárskeho záujmu," spresnil pred pár dňami minister hospodárstva Karel Hirman. V tomto prípade je teda rozhodnuté.

Pri stanovení cien tepla z centrálneho vykurovania ide podľa neho o najzložitejšiu tému. Rezort hospodárstva musí zabezpečiť  žiadna kategória domácností nebola výraznejšie zaťažená nákladmi na vykurovanie ako ostatné. „Aj toto je výrazný faktor, ktorý musíme sledovať," dodal K. Hirman. 

Na snímke v popredí podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie po tom, čo vláda schválila návrh štátneho rozpočtu v Bratislave v piatok 14. októbra 2022. V pozadí zľava minister hospodárstva Karel Hirman, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Samuel Vlčan (nominant OĽaNO), minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO) a ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO). FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Sľúbime pomoc, lacné energie a dobre bude. Nebude, na milióny eur od Hirmana treba zabudnúť

Systém dotovania cien je však už známy. „Vo faktúrach, ktoré budú chodiť od dodávateľov, bude mať každá domácnosť vyznačené, koľko by bola cena elektriny, plynu či tepla, ak by nebola štátna dotácia za megawatt hodinu a koľko bude, keď tam bude štátna dotácia," priblížil Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny v relácii RTVS o 5 minút  12.

Vláda to chce spraviť tak, aby bolo zvýšenie cien pre rôzne typy domácností v rôznych regiónoch Slovenska férové. Podľa M. Krajniaka nie je dôležité percento zvýšenia cien, ale konkrétny vplyv na domácnosť.  „Pre väčšinu domácností mi to zatiaľ vychádza v prepočtoch tak, že by to malo byť okolo 20 eur," vyčíslil minister.

Problémom sa javí fakt, že predpokladané zvýšenie cien energií je uvedené  priamo v návrhu štátneho rozpočtu na budúci rok, a to na úrovni 40 až 60 percent, čo potvrdil aj Inštitút finančnej politiky (IFP).  Celkové zvýšenie cien za teplo by tak mohla byť ešte výrazne vyššie, ako politici predpokladajú.

Návrhov z praxe bolo viac

Možností, ako túto situáciu zvládnuť a uľahčiť domácnostiam vysoké ceny energií, vrátene inflácie, je viac. Dlho sa síce o nich hovorí, ale konkrétne návrhy stále nie sú na stole.

Vláda sa môže napríklad vybrať cestou netrhových antikapitalistických opatrení cez zastropovanie cien, v prípade tepla môže upraviť legislatívu okolo oprávnených nákladov či primeraného zisku, môže znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) aj spotrebné dane, poprípade môže rozdávať rôzne subvencie, ktoré budú tlmiť negatívny dopad vysokých cien na spotrebiteľov, objasňuje pre TREND rôzne možnosti analytik J&T banky Stanislav Pánis.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa