Príležitostná práca, brigáda či práca „na zavolanie“ nie je samostatne upravená v našom právnom poriadku. Pomerne často využívaným spôsobom úpravy takéhoto vzťahu sú najmä dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru - ak ide o prácu, ktorá je vymedzená výsledkom (dohoda o vykonaní práce) alebo ak ide o príležitostnú činnosť vymedzenú druhom práce (dohoda o pracovnej činnosti, dohoda o brigádnickej práci študentov).

Uvedené dohody nemožno uzatvoriť na činnosť, ktorá je predmetom ochrany podľa autorského zákona. S mladistvým zamestnancom vo veku od 15 do 18 rokov možno tieto dohody uzatvoriť len vtedy, ak sa tým neohrozí jeho zdravý vývoj, bezpečnosť, mravnosť alebo výchova na povolanie.

Dohoda o pracovnej činnosti a dohoda o vykonaní práce

Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne. Dohodu o pracovnej činnosti je nutné uzatvoriť písomne, inak je neplatná, a musí v nej byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára, pričom dohodu možno uzatvoriť na určito ako i na neurčitý čas.

Účastníci si môžu dohodnúť spôsob ukončenia dohody, v opačnom prípade ju možno skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu alebo jednostrannou výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

Dohodu o vykonaní práce možno uzatvoriť na vykonanie ojedinelej určitej pracovnej úlohy vymedzenej výsledkom práce. Pracovná úloha sa musí vykonať v dohodnutej dobe, inak môže zamestnávateľ od dohody odstúpiť. Rozsah práce (pracovnej úlohy), na ktorý sa táto dohoda uzatvorí, nesmie presiahnuť 350 hodín v kalendárnom roku.

Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára taktiež písomne, inak je neplatná, a to najneskôr deň pred dňom začatia výkonu práce. V dohode o vykonaní práce musí byť vymedzená pracovná úloha, dohodnutá odmena za jej vykonanie, doba, v ktorej sa má pracovná úloha vykonať, a rozsah práce, ak jej rozsah nevyplýva priamo z vymedzenia pracovnej úlohy.

Príkazná zmluva

Príkaznou zmluvou sa zaväzuje príkazník, že pre príkazcu (zadávateľ) obstará nejakú vec alebo vykoná inú činnosť. Dôležitou skutočnosťou v prípade príkaznej zmluvy je najmä dohodnutý obsah resp. charakter činnosti, ktorá sa má na základe tejto zmluvy vykonať, nakoľko v závislosti od obsahu môže mať príkazná zmluva charakter ako pracovnej zmluvy (v prípade závislej činnosti) tak aj príkaznej zmluvy (činnosť na základe príkazu). Pri formulácii obsahu zmluvy je preto potrebné dbať na to, aby v zmluve neboli obsiahnuté znaky závislej práce.

Závislú prácu definuje Zákonník práce ako prácu vykonávanú vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu. Závislá práca môže byť vykonávaná výlučne v pracovnom pomere, v obdobnom pracovnom vzťahu alebo výnimočne aj v inom pracovnoprávnom vzťahu. Závislá práca nemôže byť vykonávaná na základe zmluvy uzatvorenej podľa Občianskeho alebo Obchodného zákonníka.

Zastieranie právneho úkonu

Podľa ustanovenia § 51 Občianskeho zákonníka môžu účastníci uzavrieť aj takú zmluvu, ktorá nie je osobitne upravená, avšak zmluva nesmie odporovať obsahu alebo účelu zákona. Zmluvné strany môžu v rámci zmluvnej voľnosti uzatvoriť aj tzv. „nepomenovanú“ zmluvu podľa uvedeného ustanovenia.

Každý právny úkon je však potrebné posudzovať nielen podľa jeho názvu či formy, ale aj podľa obsahu. Preto by zmluva, ktorej predmetom je napr. pokosenie trávnika v dohodnutom čase za dohodnutú odmenu, mohla byť posudzovaná ako dohoda o vykonaní práce. 

V tejto súvislosti podotýkame, že Občiansky zákonník pozná situáciu tzv. „zastretia“ právneho úkonu, keď sa jedným právnym úkonom (v tomto prípade napr. zmluvou uzatvorenou podľa § 51 Občianskeho zákonníka) zastiera iný právny úkon (dohoda o vykonaní práce podľa Zákonníka práce). V takomto prípade platí tento iný právny úkon, ak zodpovedá vôli účastníkov a sú splnené všetky jeho náležitosti.

Autorka je advokátka a partnerka, alianciaadvokátov ak, s.r.o.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Môže vám bezdomovec pokosiť trávnik aj bez papierov?
Môže vám bezdomovec pokosiť trávnik aj bez papierov?
Môže vám bezdomovec pokosiť trávnik aj bez papierov?
Môže vám bezdomovec pokosiť trávnik aj bez papierov?