Vo Vašom prípade ste uzavreli kúpnu zmluvu, ktorej predmetom bola vec (motocykel). Na základe tejto zmluvy (hoc aj uzavretej ústne), odovzdaním motocykla prešlo vlastnícke právo k nemu na Vás.

Podľa § 499 zák. č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v platnom znení (ďalej ako „OZ“) Kto prenechá inému vec za odplatu, zodpovedá za to, že vec v čase plnenia má vlastnosti výslovne vymienené alebo obvyklé, že ju možno použiť podľa povahy a účelu zmluvy alebo podľa toho, čo účastníci dojednali, a že vec nemá právne vady. Tiež podľa § 501 OZ sa možno dohodnúť, že sa vec prenecháva ako stojí a leží. Vtedy scudziteľ (predávajúci) za vady veci nezodpovedá, ibaže vec nemá vlastnosť, o ktorej scudziteľ vyhlásil, že ju má, alebo ktorú si nadobúdateľ výslovne vymienil.

Zistenie vady

Avšak len čo nadobúdateľ zistí vadu prevzatej veci, tak je povinný vec uschovať po primeranú dobu, ktorú určí scudziteľ na preskúmanie vady. Ak nemožno vadu odstrániť a ak nemožno pre ňu vec užívať dohodnutým spôsobom alebo riadne, je nadobúdateľ oprávnený domáhať sa zrušenia zmluvy. Inak sa môže nadobúdateľ domáhať buď primeranej zľavy z ceny, výmeny, alebo opravy alebo doplnenia toho, čo chýba.

Vada, ktorá sa prejaví do šiestich mesiacov odo dňa prevzatia plnenia, sa považuje za vadu, ktorá bola už v deň prevzatia, ak to neodporuje povahe veci alebo ak scudziteľ nepreukáže opak. V takom prípade má oprávnený má právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práva zo zodpovednosti za vady. Toto právo treba uplatniť u povinného najneskôr do jedného mesiaca po uplynutí doby, v ktorej treba vytknúť vady; inak právo zanikne.

Nárok na zľavu a odstúpenie

Ak vec má vady, o ktorých predávajúci vie, je povinný kupujúceho pri dojednávaní kúpnej zmluvy na ne upozorniť. Avšak, ak dodatočne vyjde najavo vada, na ktorú predávajúci neupozornil kupujúceho (§ 597 OZ, ods. 1), má kupujúci právo na primeranú zľavu z dojednanej ceny zodpovedajúcu povahe a rozsahu vady; ak ide o vadu, ktorá robí vec neupotrebiteľnou, má tiež právo od zmluvy odstúpiť.

Právo odstúpiť od zmluvy má kupujúci aj vtedy (§ 597 ods. 2), ak ho predávajúci ubezpečil, že vec má určité vlastnosti, najmä vlastnosti vymienené kupujúcim, alebo že nemá  žiadne vady, a toto ubezpečenie sa ukáže nepravdivým.

Vady musí kupujúci uplatniť u predávajúceho bez zbytočného odkladu. Práva zo zodpovednosti za vady sa môže kupujúci domáhať na súde, len ak vady vytkol najneskôr do 24 mesiacov od prevzatia veci. Právo na náhradu nevyhnutných nákladov môže kupujúci uplatniť na súde, len ak náklady predávajúcemu oznámi v lehote uvedenej v odseku 1.

Pokiaľ teda ide o vadu, o ktorej neexistencii ste boli predávajúcim výslovne ubezpečený, napriek tomu, že vada v tom čase existovala, je dôvod predpokladať existenciu vášho nároku zo zodpovednosti za vady. V zmysle § 597 ods. 2 OZ vám zároveň vzniká právo od zmluvy odstúpiť.

Vo vašom prípade je ale potrebné zvážiť, či viete preukázať existenciu zmluvného dojednania, ako uvádzate a či viete preukázať existenciu vady, ako uvádzate. Dôkazom môže byť aj vyjadrenie a záznam servisu, ktorý motorku obhliadol. Až potom je vhodné nárok uplatňovať u predávajúceho. Netreba ale zabudnúť, že je potrebné konať bez zbytočného odkladu.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Motorka po kúpe nefunguje. Odstúpiť od zmluvy?
Motorka po kúpe nefunguje. Odstúpiť od zmluvy?
Motorka po kúpe nefunguje. Odstúpiť od zmluvy?
Motorka po kúpe nefunguje. Odstúpiť od zmluvy?