Ľudia v slobodnom povolaní by mali mať naďalej možnosť uplatniť si v daňovom priznaní paušálne výdavky vo výške 40 percent. Takisto by mali byť oslobodené od odvodov tantiémy z ich diel. V rámci odvodovej reformy by teda mali mať iné postavenie ako ostatné samostatne zárobkovo činné osoby. Myslí si to strana Most-Híd, ktorá navrhne súčasnú podobu odvodovej reformy upraviť.

„Spisovateľ potrebuje k vykonávaniu svojej práce iba počítač, takže reálne náklady si nevie odpísať zo základu dane. Preto navrhujeme, aby sa umelci, ktorí vykonávajú činnosť podľa autorského zákona, riadili osobitným režimom a aby si naďalej mohli uplatňovať 40 percent paušálnych výdavkov,” uviedol na internetovej stránke Mosta-Híd šéf poslaneckého klubu László Solymos.

"Aj v iných štátoch v Európe riešia postavenie umelcov osobitným zákonom," doplnil dnes pre TASR s tým, že napríklad vo Francúzsku je podľa neho výška odvodov pre umelcov v slobodnom povolaní 15,5 percenta, u zamestnancov je to 23 percent a u podnikateľov 30 až 50 percent. "Čiže umelci sú zvýhodnení," povedal. Je presvedčený, že keď iné štáty podporujú duševnú umeleckú činnosť, malo by na to prihliadať aj Slovensko.

Umelci spisovali proti navrhovanej podobe daňovo-odvodovej reformy petíciu. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) sa minulý týždeň so zástupcami umelcov a živnostníkov stretla, požiadala ich však, aby predložili vlastný návrh, ako by sa dane a odvody mohli zmeniť. O ďalšom osude reformy rozhodne Koaličná rada, zmeny okrem iného zatiaľ blokujú štyria poslanci z OKS.

Ilustračné foto na titulke - Miro Nôta