![Moskva kupuje doláre](https://dam.nmhmedia.sk/image/df6f8fc6-4b73-4d2b-bc0d-77c0b3ab33d8_dam-urlyeuth0.jpg/1024/0)
Od marca spevnel rubeľ k doláru o štvrtinu. Zaradil sa za rand (43 %), zlotý (38,4 %), forint (35,5 %) a českú korunu (30,2 %). Vďaka renesancii cien ropy a návratu dôvery investorov sa rubeľ síce vrátil na úrovne zo začiatku tohto roka, ale proti lanskému septembru je stále o viac než 15 % oslabený.
Ruský vývoz si rekordy zapísal vlani v júli spolu s maximami svetových komoditných cien, ktoré na prelome rokov nasledoval aj v prepade na januárové štvorročné minimá. Tohtoročné zotavenie komoditných cien pri oslabenom objeme odbytu postačovalo na to, aby sa export z Ruska vrátil akurát na úrovne spred dvoch rokov. Neprekvapí preto, že na posilňujúci rubeľ sa autority dívajú s nevôľou.
Svedčí o tom i to, že devízové rezervy od apríla vzrástli Rusku o vyše 50 mld. USD na najvyššiu úroveň od lanského novembra (434,4 mld. USD), pričom od vlaňajšieho júla (596 mld. USD) sa v rámci intervenčných predajov znižovali.
Objem investícií v amerických štátnych dlhopisoch je v druhom polroku relatívne stabilný (121,8 mld. USD), oproti úrovni zo začiatku minulého roka bezmála štvornásobný. V období najakútnejších turbulencií, keď klesol celkový objem ruských devízových rezerv, vzrástli naopak investície do amerických bondov o viac než 40 mld. USD
Správanie Ruska na poli devízových nákupov tak nesvedčí o vítaní posilňovania domácej meny, no zároveň potvrdzuje skoršie slová ruských predstaviteľov o dôvere v dolár ako dominantnú rezervnú menu.