Ešte pred troma rokmi dunajskostredský rodinný mäsokombinát Istermeat a veľkomederská mliekareň Euromilk meškali s platením odvodov a kopili straty. No s dcérou na čele mäsokombinát za posledné dva roky poskočil v tržbách až na trojnásobok. A je aj naspäť v zisku. Mliekareň poklesy predaja aspoň zastavila a zásadne zredukovala svoje straty. Navyše oba podniky investujú do svojho ďalšieho rastu.
Naplnený megabitúnok
Výrazné je hlavne pozdvihnutie Istermeatu, ktorý je nástupcom bývalého bitúnku Tauris Danubius. Ten už za socialistického režimu vznikal ako značne prestrelený megapodnik schopný za hodinu poraziť až štyri stovky prasiat a kráv. Nikdy pritom nešiel na plný výkon. Jeho vysoké prevádzkové náklady neuniesli ani ponovembroví privatizéri z radov slovenských mäsiarov, a tak ho pred vyše dekádou prevzal na pokraji krachu práve O. Világi. Ani jemu sa však dlho nedarilo z bitúnku urobiť prosperujúcu firmu.
Zlom nastáva až teraz. Biznismenova dcéra Réka, ktorá rovnako ako on vyštudovala právo a už pár rokov má aj vlastnú kanceláriu VIRE law & consulting, začala bitúnok spoznávať už predvlani a šéfkou jeho predstavenstva je od začiatku vlaňajška. Práve posledné roky sa podnik nielenže drží v kladných výsledkoch, ale hlavne v ňom teraz nastáva dynamickejší rast tržieb.
Istermeat Zdroj: Milan David
Ešte predvlani boli tržby Istermeatu iba niečo viac ako šesť miliónov eur. No vlani poskočili už na skoro 13 miliónov. Tento rok sa podľa samotnej R. Világiovej dostanú až k hranici 20 miliónov eur. Dnes má firma navyše o pol stovky viac ľudí ako pred dvoma rokmi, zamestnáva ich 130.
Za rastom firmy je postupné rozširovanie nadväzujúcich výrob finálnych mäsových výrobkov, no podnik sa hlavne rozbehol v tom, čo mu je najvlastnejšie. Výrazne zvýšil porážanie. „Rozhodli sme, že keď sa máme naozaj pohnúť dopredu, musíme využívať čo najviac naše kapacity. Kým predvlani náš podnik predal iným mäsospracovateľom bez vlastného bitúnku bravčové polovičky len za 800-tisíc eur, tak tento rok sme za ne utŕžili už desať miliónov,“ hovorí R. Világiová s tým, že až teraz ide bitúnok na takmer plný výkon, hoci len na jednu zmenu. Má teda ešte rezervy na ďalší rast.
Aj cez agresívnu cenovú politiku
Aktuálne poráža bitúnok v jednej zmene asi 12-tisíc prasiat mesačne, čo predstavuje 30 percent všetkých prasiat porážaných v krajine za mesiac. Dcéra biznismena priznáva, že takéto razantné rozšírenie sily Istermeatu na domácom trh s mäsom nebolo možné bez počiatočných investícií do cenového boja s bitúnkami z cudziny. Práve zahraniční dovozcovia bravčoviny majú ukrojený značný kus tunajšieho trhu s mäsom.
„Museli sme ísť aj do agresívnejšej obchodnej politiky, lebo sme vedeli, že potrebujeme veľký objem obchodov na krytie fixných nákladov nášho bitúnku. Na začiatku sme preto išli aj do cenovej vojny s lacným dovozovým mäsom, aby sme získali pozíciu na trhu,“ hovorí Réka.
Réka Világi a otec Oszkár Világi Zdroj: Maňo Štrauch
S lokálpatriotizmom za chrbtom
Istermeatu pomáha aj to, že Slováci prejavujú stále širší
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?