Kto odchádza z banky, v ktorej bol zvyknutý čas od času skĺznuť pred výplatou do mínusu, mal by sa v novej hneď pri otváraní účtu popýtať na možnosti jeho prečerpania. TRENDU pri zriaďovaní kont pracovníci sami od seba mínus na účte ponúkali len v jednom prípade. Keďže prečerpanie nežiadal, ako nový a neznámy zákazník ho ani nedostal. Jedine v UniCredit Bank získal symbolický 10-eurový a v ČSOB 30-eurový rámec.
Ísť do mínusu hneď po zriadení účtu dovoľuje pätica bánk - ČSOB, Slovenská sporiteľňa, UniCredit Bank, Volksbank a VÚB. Aby nový klient získal možnosť prečerpania, musí banke priniesť buď potvrdenie od zamestnávateľa o príjme alebo výpisy z účtu zo starej banky za posledných pár mesiacov potvrdzujúce pravidelný príjem. ČSOB požaduje jedno aj druhé.
V OTP Banke môže klient získať prečerpanie účtu po mesiaci od jeho otvorenia pod podmienkou predloženia výpisov z účtu (na ktorý mu chodila výplata) za predchádzajúce dva mesiace. Ak výpisy neprinesie, musí vydržať bez prečerpania účtu tri mesiace. Rovnaká, trojmesačná lehota, platí aj v Dexia banke a Poštovej banke. Dexia v rámci nej vyžaduje kreditný obrat vo výške sto eur. Najprísnejšia je Tatra banka, v ktorej je prečerpanie účtu možné až pol roka po jeho zriadení.
Výraznejšie rozdiely medzi novým a starým klientom banky pri povolenom debete nerobia. Spravidla platí, že novému majiteľovi účtu či balíka požičajú na úvod menej ako staršiemu klientovi. Spodná hranica povoleného debetu je od 100 eur (v Poštovej banke) cez 300 (vo VÚB) až po 350, resp. 360 eur (Slovenská sporiteľňa, resp. OTP Banka). Maximum záleží od príjmu či od kreditných obratov klienta, zvyčajne je to ich dvoj- až trojnásobok.
Základné pravidlá
Ak človek nemá na konte dostatok peňazí a siahne na bankou poskytnutý balíček financií, zaplatí jej za požičanú sumu nemalý úrok. Ten sa hýbe v jednotlivých finančných domoch od 15 do takmer 21 percent ročne. Počíta sa len zo skutočne čerpanej sumy v dňoch, kedy bol klient v mínuse.
Vo VÚB môže klient s úsporami na termínovanom účte, vkladnej knižke alebo v podielových fondoch získať zabezpečené prečerpanie so zníženou sadzbou 8,5 percenta. Študenti môžu ísť v ČSOB bezúročne do mínusu 150 eur, potom platia úrok od 11,9 percenta ročne. Banka im ale požičia najviac 600 eur. Ak človek prečerpá viac, ako mu banka povolí, platí sankčný úrok osem až deväť percent ročne.
- Podrobné podmienky a poplatky za povolené prečerpanie účtu v jednotlivých bankách si pozrite v tabuľke
Väčšina bánk má pre povolené prečerpanie rovnakú sadzbu pre všetkých, v UniCredit Bank záleží od zriadeného balíka, v Poštovej banke od splnenia viacerých podmienok. Ak má klient účet založený viac ako päť rokov, povolený debet je vyšší ako päťsto eur, ak klient uskutoční viac ako 10 transakcií kartou a najmenej tri inkasá, má nárok na najnižší úrok 16,9 percenta. Kto nespĺňa žiadnu z podmienok, platí v Poštovej banke pri mínuse na konte 20,9 percenta ročne. „Za splnenie každej z uvedených podmienok je na úroku zľava o jedno percento," uviedla hovorkyňa Poštovej banky Eva Sagálová.
Majitelia balíkov vo väčšine bánk už žiadne ďalšie poplatky neplatia. Ak človek využíva len holý účet, za zriadenie prečerpania zaplatí v ČSOB desať eur, v Dexia banke, OTP Banke, UniCredit Bank a Volksbank 1,5 percenta z poskytnutého objemu, minimálne 6,64 eura, resp. 9,96 eura (v UniCredit). V mesiaci, kedy sa klient dostane do mínusu, si Poštová banka vypýta poplatok 55 centov, VÚB 70 centov - v prípade, že si klient prečerpanie nezahrnie do balíka. UniCredit si mimo balíkov Champion, Young a Gold účtuje mesačne 0,1 percenta z povoleného limitu.
Aké sú vaše skúsenosti so zakladaním nového účtu? Podeľte sa o ne v diskusii.
Nabudúce: Aké majú banky podmienky pri otváraní účtu – minimálne vklady a zostatky
Foto na titulke - Maňo Štrauch