Za posledných sedem rokov zaniklo na Slovensku spolu 44 749 spoločností. Oproti roku 2009 tak minuloročné čísla ukazujú 200-percentný nárast počtu zatvorených spoločností. Podľa analytikov z Bisnode Slovensko je za tým viac dôvodov.
Jedným z nich je kríza, respektíve pokrízové obdobie, keď mnohé firmy ukončili podnikanie alebo zmenili smer svojho biznisu. Rušenie spoločností pokračovalo aj po kríze, síce v menšom počte, no kontinuálne.
Vo väčšej miere sa však zatváranie firiem začalo až po roku 2014. V tomto roku boli tiež zavedené daňové licencie, ktoré mali vyčistiť trh od jednoosobových eseročiek, no rovnako mali priniesť aj dodatočné príjmy do štátneho rozpočtu.
„Po ich zavedení nastal skokový nárast v počte zrušených podnikov. Samotné licencie nepovažujem za jediný dôvod, prečo podnikatelia rušili firmy, no dáta hovoria, že v roku 2014 podnikatelia zatvorili 6 957 spoločností, o rok nato to už bolo 8 662 podnikov. Rok 2016 zas predchádzajúci rok takmer kopíroval,“ zhodnotil business development consultant Bisnode Slovensko Milan Seliak.
Ako M. Seliak vysvetlil, princíp daňových licencií spočíva v tom, že daň musia odviesť štátu všetky spoločnosti, napríklad aj tie, ktoré sa ocitli v strate. Od roku 2018 ich však vláda ruší. Z toho vyplýva, že za tento rok firmy ešte licencie odvedú.
Dáta Bisnode Slovensko naznačujú, že počet zatvorených podnikov v prvom kvartáli tohto roka dosiahol 1 143. Podľa M. Seliaka rozhodnutie vlády podnikatelia vnímajú pozitívne. „Tento rok neočakávame, že počet ukončených podnikaní rapídne vzrastie, rovnako nepredpokladáme ani výrazný pokles. Ten predikujeme až na budúci rok,“ uzavrel.