Rezort financií chcel v novele zákona o dani z príjmov, ktorú bude parlament schvaľovať na októbrovej schôdzi, osekať výdavky podnikateľov, ktoré mali aj súkromný charakter na 80 percent z ceny majetku. Minister financií Peter Kažimír však ohlásil ústup z pozícií. Škrty vo výdavkoch v takej miere, ako s nimi počíta novela, nebudú.

Hranica výdavkov nebude záväzná

Do daňových výdavkov by si od januára mohol podnikateľ dať napríklad z počítača, nábytku, telefónu či auta len 80 percent. V prílohe novely je zoznam všetkých druhov majetku, ktorých sa to má týkať. Ide o sedemnásť druhov skupín.

Išlo by o plošné opatrenie, ktoré by sa v konečnom dôsledku týkalo veľkého množstva majetku, keďže len napríklad v skupine spotrebná elektronika sa mala povinnosť preukazovania využívania majetku výlučne na podnikateľské účely týkať televízorov, rádií, videokamier, mikrofónov, reproduktorov a slúchadiel všetkého druhu.

Podľa ministerstva financií má tento majetok charakter súkromnej spotreby, a tak podnikatelia nemajú nárok zaúčtovať si celú sumu majetku. V plnej, teda 100-percentnej výške si ich mohol od januára podnikateľ uplatniť, len vtedy ak jednoznačne preukáže použitie tohto majetku na podnikanie.

Ako to bude preukazovať, novela vôbec nerieši. Správca dane totiž môže, no ani nemusí uznať celý náklad podnikateľovi pri majetku z prílohy. Podľa odborníkov takáto formulácia je protiústavná, narúša právnu istotu daňovníkov, keďže umožňuje subjektívne rozhodovanie daniarov o výdavkoch. Mohlo by sa stať, že dvaja daňoví úradníci posúdia oprávnenosť toho istého nákladu u dvoch podnikateľov rôzne.

Minister obhajuje aj mení

Minister novelu obhajuje snahou o daňovú spravodlivosť. Argumentuje, že zamestnanci nemôžu platiť nižšiu daň a odvody a naopak, živnostníci optimalizujú tak, že zo 100 živnostníkov má len päť kladný daňový základ. Priznal však, že toto opatrenie vyvolalo veľkú nevôľu podnikateľov. Tí mali obavu, ako budú daniari posudzovať uplatňovanie výdavkov. Podnikatelia sa obávali tiež toho, že opäť narastie ich administratívne zaťaženie. Primárnym cieľom novely je podľa nich naplniť štátnu kasu peniazmi od firiem a podnikateľov.

O novele bude v utorok rokovať finančný výbor parlamentu. P. Kažimír povedal, že aj na základe rozhovorov s poslancami Jozefom Kollárom, Ivanom Švejnom z Mostu-Híd a Vladislavom Petrášom zo strany Smer-SD rezort inicioval pozmeňovacie návrhy. 

Nebude platiť žiadny zoznam majetku, kde sa bude dať uplatniť 80 percent výdavkov, prezradil minister. V novele nebude teda striktne dané, že z majetku osobného charakteru si bude môcť podnikateľ uplatniť len 80 percent. Bude teda na podnikateľovi, aby sám zohľadnil, na koľko využíva firemný majetok aj súkromne  a podľa toho si aj výdavky započíta.

Ivan Švejna povedal, že na výbore budú debatovať o množstve pozmeňujúcich návrhov a je ťažké odhadovať, ktoré výbor napokon schváli.  Som však rád, že minister akceptoval naše pripomienky a novela sa bude meniť. Ja som argumentoval najmä tým, že v daňovej oblasti treba riešiť úplne iné oblasti ako je krátenie výdavkov na 80 percent.

Koľko eur do rozpočtu má priniesť novela dane z príjmov

  • predĺženie doby odpisov - 68 miliónov eur
  • registračné pokladnice u lekárov, advokátov... - 54 miliónov eur
  • obmedzenie zrýchleného odpisovania - 29 miliónov eur
  • zmena pravidiel nízkej kapitalizácie firiem - 56 miliónov eur
  • nárok na odpočet DPH koeficientom - 39 miliónov eur