Rozumieme, že v predmetnom prípade nejde o  o nákup minerálnych vôd v rámci poskytovania vhodného nápoja pri zabezpečovaní stravovania. Rovnako chápeme, že v rámci vašich podnikateľských priestorov máte zabezpečený prístup k bežnej pitnej vode z verejnej vodovodnej siete.

V súlade s §19 ods. 2 písm. c) bod 1 Zákona o dani z príjmov je za daňové výdavky možné považovať výdavky na bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci a hygienické vybavenie pracovísk, ktoré  je zamestnávateľ povinný zabezpečiť len v zákonnom stanovených prípadoch, napr. v súlade so Zákonom o bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci (ďalej len „Zákona o BOZP“), Zákonom o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a  Vyhlášky MZ SR č. 99/2016 o podrobnostiach o ochrane zdravia pred záťažou teplom a chladom pri práci (ďalej len „Vyhláška“).

Chceli by sme upozorniť, že v súlade s §6 ods. 3 písm. b)  Zákona o BOZP platí, že zamestnávateľ je povinný bezplatne  zabezpečovať zamestnancom pitný režim, ak to vyžaduje ochrana ich života alebo zdravia a poskytovať umývacie, čistiace a dezinfekčné prostriedky potrebné na zabezpečenie telesnej hygieny. Upozorňujeme, že zabezpečovanie pitného režimu je zamestnávateľ povinný upraviť vnútorným predpisom.

Berte prosím však na vedomie, že na zabezpečenie pitného režimu pre zamestnancov zväčša postačuje napr. aj prístup k bežnej pitnej vode z verejnej vodovodnej siete v priestoroch miesta výkonu práce.

Okrem vyššie uvedeného upozorňujeme, že v súlade s §7 Vyhlášky platí povinnosť zabezpečiť pitnú vodu zamestnávateľom pre zamestnanca napr. pri prekročení prípustných hodnôt mikroklimatických podmienok, poskytnúť nápoje navyše, prostredníctvom ktorých sa dopĺňa strata tekutín a minerálnych nápojom pri práci na vonkajších pracoviskách počas mimoriadne teplých dní (nad 30°C ), resp. pol litra teplého nápoja počas pracovnej zmeny pri dlhodobej práci na vonkajších pracoviskách počas chladných dní (pod 4°C). Takouto pitnou vodou sa rozumie aj  voda balená do spotrebiteľského balenia.

Zo znenia vašej otázky usudzujeme, že ide o prácu v bežnej „administratíve“, t.j. vyššie uvedené povinnosti vám nevznikajú. Berúc do úvahy vyššie uvedené máme zato, že v predmetnom prípade nejde o daňový výdavok. 

Rovnako zastávame názor, že vo vami dopytovanom prípade nie je možný odpočet DPH, keďže nejde o obstaranie minerálnej vody na osobnú spotrebu vašich zamestnancov.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Minerálna voda na pracovisku ako daňový alebo nedaňový výdavok
Minerálna voda na pracovisku ako daňový alebo nedaňový výdavok
Minerálna voda na pracovisku ako daňový alebo nedaňový výdavok
Minerálna voda na pracovisku ako daňový alebo nedaňový výdavok