Ropy je prebytok

Ceny ropy v závere minulého týždňa zaznamenali ďalší pokles, pričom cena ropy Brent klesla k hranici 92 USD a cena WTI k 90 USD za barel (159 litrov). Dôvodom sú očakávania trhov, že po raste svetových zásob zaznamenanom v ostatných týždňoch, bude ropy na svetových trhoch prebytok. K nepriaznivým správam prispela najmä Saudská Arábia, ktorá znížila ceny komodity. Navyše, Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) oznámila, že za september zvýšila produkciu na svoje ročné maximum.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v novembri klesla v New Yorku na 90,13 USD/b, pričom deň predtým sa dostala až pod 90 USD/b, prvýkrát od apríla 2013. Za celý týždeň zaznamenala pokles o 3,7 %. Cena severomorskej ropnej zmesi Brent, s ktorou sa obchoduje v Londýne, klesla až na 92,19 USD/barel, čo predstavovalo týždenný pokles o takmer 5 percent.

Situácia sa mierne zmenila na začiatku tohto týždňa, kedy sa ceny ropy posilnili. Dôvodom boli rokovania o predĺženej odstávke v najväčšej rafinérií v Kanade. Aj napriek rastu cien však podľa analytikov trhy s ropou naďalej negatívne ovplyvňuje nadmerná ponuka a slabý dopyt. Novembrové ropy Brent zdraželi na 92,79 USD/b a WTI dosiahla 90,34 USD/b.

Produkcia ropy v USA pomerne rýchlo premenila globálne odvetvie energetiky. Spojené štáty totiž doháňajú v produkcii Saudskú Arábiu a čoskoro sa stanú najväčším svetovým producentom kvapalných ropných produktov. Podľa údajov Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) sa americká produkcia ropy a súvisiacich produktov, ako sú etán a propán, v júni a auguste vyrovnala produkcii Saudskej Arábie, ktorá dosahovala približne 11,5 mil. barelov denne. Boj o ropné trhy už je na programe dňa...

Milovníci popcornu jasajú, kukurica je najlacnejšia za päť rokov

Zdroj: SITA / AP

Nepresvedčivé zlato

Drahé kovy v minulom týždni reagovali hlavne na ekonomické správy z USA. Miera nezamestnanosti v závere týždňa klesla pod 6 percent na 5,9 percenta, pričom ekonomika USA vytvorila až 248-tisíc nových pracovných miest. To bolo vysoko nad očakávanie analytikov. Okamžite sa to prejavilo na páde cien drahých kovov ku koncu týždňa.

Zlato viackrát otestovalo hranicu 1 200 USD za troyskú uncu. Kleslo pod ňu a priblížilo sa k svojim ročným minimám. Striebro mieri k 16 USD/unca. Pomer cien zlata a striebra sa zvýšil na 1:70 (za gram zlata je možné kúpiť 70 g striebra) a je pravdepodobné, že pomer sa naďalej bude zväčšovať. Na začiatku tohto týždňa sa však ceny zlata predsa len posilnili po tom, čo prudký ústup dolára podporil dopyt po žltom kove. V každom prípade je však pravda, že cena zlata padá takmer nepretržite už viac než mesiac a je pravdepodobné, že čoskoro dosiahne minimá z konca vlaňajška.

Počas týždňa ovplyvňovali ceny drahých kovov najmä správy z centrálnych bánk. Európska centrálna banka nechala nízke úrokové miery a jej šéf Draghi objasňoval, ako plánuje ECB nakupovať. Nič z toho však trhy výrazne nenadchlo.

V USA sa pomaly už prestáva špekulovať, či FED dvihne základné úrokové sadzby na budúci rok, pričom až 70 percent investorov je o tom presvedčených. Na nasledujúcom stretnutí monetárnej komisie by mal FED ukončiť program nákupov vládnych dlhopisov. Drahé kovy tak pre investorov strácajú príťažlivosť a sú dokonca presvedčení, že kríza je zažehnaná.

Na svoje 5-ročné minimum klesla minulý týždeň aj cena platiny a to vďaka slabnúcemu európskemu dopytu najmä v automobilovom priemysle. Spomalenie ekonomického rastu v Európe (najmä v Nemecku) poslalo cenu platiny v prvom štvrťroku o 12 percent nadol. Za september si kov, ktorý má široké priemyselné využitie, odpísal z hodnoty takmer 9 percent. Futures kontrakty na platinu s dodávkou v januári sa na burze CME obchodovali len za 1 289,60 USD za troyskú uncu.

Meď prekvapila

Obchodovanie s meďou na začiatku tohto týždňa prinieslo najväčší nárast ceny medi za ostatné tri týždne. Dôvodom rastu sú očakávania spojené so zlepšujúcou sa ekonomickou situáciou v USA. Miera nezamestnanosti sa totiž dostala na najnižšiu úroveň od júla 2009. Súčasne prekvapili analytikov a predaje automobilov značiek General Motors Co., Chrysler Group LLC a Nissan Motor Co. Cena decembrovej medi na burze CME zakončila na 303,55 centoch za libru. Ešte minulý týždeň dosiahla cena medi 5 ročné minimum.

Obavy o pšenicu

Cena pšenice na burze Chicago Board of Trade sa po dlhom čase posilnila a k dobru si tak pripísala prvý týždenný zisk od augusta 2014. Dôvodom je rastúci dopyt, ktorý vyvolala nižšia cena tejto agrokomodity. Svoju úlohu zohráva aj neutíchajúce napätie na Ukrajine a obavy z vývozu z oblasti Čierneho mora. Cena pšenice na burze Chicago Board of Trade zdražela minulý týždeň o 2 percentá a obchoduje sa za 491,4 centov za bušel (27,216 kg).

Cena kukurice však zaznamenala najnižšiu úroveň za posledných päť rokov po správe Amerického ministerstva poľnohospodárstva o stave domácich zásob. Uvádza sa v nej, že farmári zožnú tento rok rekordnú úrodu 14,395 miliardy bušlov. To môže spôsobiť previs ponuky nad dopytom. Aktuálne sa cena kukurice pohybuje na úrovni 3,32 USD za bušel (25,4016 kg).

Milovníci popcornu jasajú, kukurica je najlacnejšia za päť rokov

Kukurica Zdroj: flickr.com/Perry McKenna

Káva rekordérka

Sucho, ktoré postihlo hlavnú pestovateľskú krajiny Arabiky – Brazíliu na začiatku roka, je pre pestovateľov kávy kľúčové. Negatívne ovplyvnilo zdravotný stav kávovníkov. Odhady hovoria o nízkej úrode kávy, čo sa na trhoch odzrkadľuje na jej cene. Znovu vzrástla, a to na 206 centov za libru (0,4536 kg).

Od začiatku roka kontrakty na kávu obchodované na burze Intercontinental Exchange (ICE) vzrástli už o 61 percent. Na rastúcej cene majú svoj podiel aj hedžové fondy a finanční investori, ktorí vsádzajú na zlú úrodu aj v budúcom roku. Odborníci na pestovanie kávy totiž poukazujú na fakt, že sucho na začiatku roka zabrzdilo rast časti kávovníkov produkujúcich kvety.

Komodity na svetových burzách
(stav k 6. októbru 2014, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 92,80 -15,40 -9,20
WTI (USD/b) 90,30 -12,30 -5,90
Zlato (USD/troy) 1 195,80 -9,70 -3,00
Striebro (USD/troy) 17,00 -21,80 -16,10
Meď (USD/t) 6 750,00 -6,50 0,40
Hliník (USD/t) 1 900,00 5,10 12,80
Nikel (USD/t) 16 628,00 19,80 28,60
Olovo (USD/t) 2 093,00 2,90 10,40
Zinok (USD/t) 2 302,00 25,40 34,60
Cín (USD/t) 20 438,00 -13,50 -7,20
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco