Dnes sú peniaze lacné a kapitálu je dostatok. Môžu za to najmä centrálne banky, ktoré nalievajú do ekonomík sveta hotovosť. Kedysi bolo veľa nápadov a málo peňazí. Dnes sa tento pomer otočil. „Investori často súťažia o to, aby investovali do novej ‚cool veci‘. Bohužiaľ, často tak prestrelia valuáciu, že nakoniec poškodia sami seba,“ myslí si analytik Finaxu Ján Jursa.
Odborníci tvrdia, že dnes už ide na burzu prakticky každý. Dokazuje to aj rekordné množstvo spoločností vstupujúcich na akciové burzy, ktoré nevytvárajú zisk. Ich počet v uplynulom roku prekonal technologickú bublinu zo začiatku milénia. Aj preto analytik Across Private Investments Jakub Rosa dnešné časy prirovnáva vo svojej nedávnej analýze k obdobiu spľasnutia technologickej bubliny.
V USA je v súčasnosti približne 180 technologických jednorožcov – startupov ohodnotených na viac než miliardu dolárov. V predchádzajúcej dekáde ich bolo len deväť. „Tento status prináša veľké očakávania investorov, ktoré sa však nemusia naplniť,“ varuje J. Rosa.
Investičný optimizmus
Dokedy to bude trvať? Môžu niektoré jednorožce skončiť neslávne ako WeWork, keď sa od nich rizikové peniaze odvrátia? Odborníci tvrdia, že tento investičný optimizmus bude trvať
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?