V rozhovore sa dočítate:
  • Ako by mohol vyzerať trvalý systém slovenského kurzarbeitu
  • Či sa môže tento systém zaviesť bez zvyšovania odvodov
  • Ako ochrániť peniaze z kurzarbeitu pred zneužitím v budúcnosti
  • Čo by sa malo spraviť s dôchodkovým stropom
  • Prečo sú živnostníci pri pomoci od štátu na druhej koľaji

Riešilo sa trvalé zavedenie systému kurzarbeit na ministerstve práce, keď ste boli ešte vo funkcii štátneho tajomníka?

Nie. Ja som tam bol dokopy tri a pol týždňa. V tom čase tam bol len náznak diskusie, že by bolo dobré zaviesť takýto nástroj. Keď vznikala prvá pomoc pre firmy a zamestnancov, tak sme sa pozerali do zahraničia, ako to majú iné krajiny. Hlavne z pohľadu toho, čo vlastne ten zamestnanec dostane. Neskúmali sme, či to dotuje štát alebo je to nejaký odvod. Samozrejme, šampióni sú v tom Nemci a Rakúšania.

Modelový príklad rezortu práce hovorí o zvýšení odvodov o jedno percento. Mohlo by to takto nakoniec vyzerať?

Neviem, ako sa dnes uvažuje na ministerstve práce. Ale v podstate je to jednoduchá myšlienka. Mal by to byť ďalší špecifický fond v Sociálnej poisťovni. V tých fondoch je už teraz veľký neporiadok, keďže sa peniaze z iných fondov prelievajú na dôchodky. Mohol by sa napríklad zaviesť len jeden fond v Sociálnej poisťovni a z toho by sa platilo to, čo práve treba. Ak nie, tak bude zavedený nový kurzarbeit fond. Slovenskí úradníci mu dajú určite iný, krajší názov.

Štát bude mať k dispozícii pekný balík peňazí a mal by to oceniť tým, že bude do toho fondu prispievať spolu so zamestnancami a firmami.
Jozef Mihál

Nebolo by jednoduchšie zaviesť jeden sociálny fond?

Je to v programe SaS a mala to aj strana Spolu. Neviem, ako to mali ostatné strany. Je to dobrý návrh. Rozdelenie tých fondov totiž nedáva žiaden zmysel. Robí to aj spoločenské škody, pretože vy si platíte nemocenské poistenie, ale vlastne platíte dôchodky. Teraz počas pandémie mohli mať napríklad rodičia vyššie ošetrovné. Ale to by stálo ďalšie peniaze a v nemocenskom fonde toľko nie je.

Počíta sa s tým, že odvod budú platiť zamestnanci aj firmy.

Treba diskutovať aj o tom, či do toho zapoja aj živnostníkov alebo to bude pre nich dobrovoľné. Určite budú musieť časť platiť zamestnávatelia, lebo tie peniaze len tak z neba nespadnú. Tým pádom si treba uvedomiť, že odvody sa budú zvyšovať. Aby som niekoho nevyplašil, to zvyšovanie nemusí byť príliš veľké. Odvod by sa mohol pohybovať okolo jedného percenta.

Imrich Fekete
Neprehliadnite

Časť slovenských sudcov netrpí len morálnym, ale aj intelektuálnym deficitom

Ak by to mali platiť firmy aj zamestnanci, tak by každý z nich odvádzal pol percenta. Sociálna poisťovňa napríklad vyberie na úrazovom poistení 202 miliónov eur ročne. Toto poistenie má sadzbu 0,8 percenta a platia ju len firmy. Podobná suma by sa ročne mohla vyzbierať aj na kurzarbeit a stačilo by to, pretože aj teraz sa z tých balíčkov pomoci vypláca približne toľko peňazí. Za desať rokov sa tam môže nazbierať slušná suma na to, aby sa zvládla ďalšia kríza.

Niektorí ekonómovia sa pohrávajú s myšlienkou, že kurzarbeit odvod by mohol byť rozdelený aj podľa odvetvia. Čo si o tom myslíte?

To je dobrá myšlienka. Je rozdiel medzi nízkokvalifikovným pracovným miestom a pracovným miestom, kde potrebujete človeka zaúčať aj viac ako rok. V tom druhom prípade je dávka kurzarbeit určite potrebnejšia. Môže sa uvažovať aj týmto smerom, ale to už je fakt veľmi technická záležitosť. Pre firmu, ktorá potrebuje udržať skúseného a kvalifikovaného zamestnanca je kurzarbeit určite dôležitejší ako pri pracovných miestach, ktoré sa dajú rýchlo nahradiť iným zamestnancom.

Čo ak sa ten systém zavedie a nazbierajú sa tam za niekoľko rokov peniaze, no potom príde nová vláda a zruší ten odvod?

Môže sa to stať. Nová vláda by to zrušila a peniaze by prejedla, použila na niečo iné. Vládna koalícia však má ústavnú väčšinu a mohla by to využiť. Viem si predstaviť, že by sa to zabetónovalo v ústavnom zákone. Určite by za to hlasovali aj poslanci opozície, pretože tá myšlienka je dobrá. Chcem vidieť niekoho, kto by bol proti tomu. Mohlo by to mať šialenú podporu v parlamente.

Jozef Mihál
Zdroj: Martin Mikláš

Z návrhu toho systému vyplýva, že sa odvody budú zvyšovať. Od nikoho z vlády alebo od ministra práce som to zatiaľ nepočul.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa