Uprostred globálnych turbulencií prináša euro na Slovensko lacnejšie importy od susedov. Zlotý sa v poslednom predvianočnom týždni prvý raz od júla 2006 oslabil nad 4,0 PLN/EUR. Česká koruna sa znehodnotila na 26,30 CZK/EUR, forint späť k 269 HUF/EUR.

Od začiatku júla sa česká mena oslabila už o viac ako deväť percent, forint zhruba o jednu osminu a zlotý o vyše 17 percent. Slovenska koruna svoju referenčnú skupinu mien (euroázijské rozvíjajúce sa trhy) opustí s náskokom na čele celoročného zhodnotenia (11,7 %). Okrem šekelu (7,3 %) si nepatrné tohtoročné zisky (1,0 %) drží zatiaľ česká koruna.

Pre forint (-5,8 %), leu (-9,6 %) aj zlotý (-11,5 %) bude rok 2008 napriek silnému prvému polčasu rokom oslabenia. Prijatie eura tak okrem iného prinesie Slovensku priaznivý protiinflačný príspevok kurzovo zlacnených dovozov zo susedných vyšehradských trhov.

Na koncoročné riziko ďalších strát stredoeurópskych mien TREND upozornil už skôr nielen pre pokračujúcu averziu investorov k riziku, ale aj koncoročné uzatváranie pozícií investorov.

Bezprostrednými impulzmi, ktoré podporili zosun zlotého k jeho dlhoročným minimám, boli výraznejšie spomalenie inflácie i rastu priemernej hrubej mzdy. To pripomenulo ochabovanie sily poľského rastu vrátane oslabovania domáceho dopytu a zároveň otvárajúci sa priestor na ďalšie znižovanie kľúčových úrokov.

Argumenty za pokračovanie v menovom uvoľňovaní pripomenul krátko po zverejnení týchto štatistík aj poľský minister hospodárstva a vicepremiér Waldemar Pawlak. O ďalšom znižovaní poľských úrokov bude centrálna banka rozhodovať deň pred Štedrým dňom. Hoci trh očakáva aspoň štvrťbodové zníženie na 5,5 %, jeden z členov výboru pre menovú politiku sa vyslovil za nekonvenčné, odvážnejšie zníženie úrokov.

To pripomína, podobne ako v ČR po najvyššom medziročnom poklese priemyselnej produkcie od marca 1999 (-7,6 %), že v zlých časoch hlavného exportného trhu (eurozóny) je len málo pravdepodobné, aby aj nezávislá menová politika nesmerovala rovnakým smerom ako vo Frankfurte, kde bude od januára spolurozhodovať aj Slovensko.

Tlak na ďalšie oslabovanie k euru bude v závere roka spoločný aj pre českú korunu a forint. Hoci bezprostredným dôvodom oslabovania mien v regióne je tiež koncoročné uzatváranie pozícií zahraničných portfóliových investorov, kvôli pokračovaniu série správ o vážnejšom než očakávanom ochladení hospodárskeho rastu vyšehradských ekonomík závislých od sily exportného dopytu z eurozóny je dobré pripraviť sa na pokračovanie depreciačných tlakov v budúcom roku.

Autor je hlavný analytik Volksbank Slovensko.