Politici majú pragmatický dôvod podporovať menšie firmy. Ak sa im darí, dávajú prácu mnohým ľuďom. Čo je v politike veľmi konvertibilná mena.
Úradnícke tao
Ak niektorý sektor tvorí zhruba deväťdesiatdeväť percent počtu podnikateľských jednotiek v krajine (napríklad v EÚ vytvoril v rokoch 2002 až 2010 vyše 85 percent všetkých nových pracovných miest), je dôležitý. Technicky je však pomôcť menším podnikateľom rozhodnutiami vlády náročné. Aj preto sa úradníci schovávajú za priamu finančnú podporu veľkým firmám a magickú formulku: okolo nich vzniknú príležitosti aj pre malých. Pritom najviac môžu pomôcť malému podnikaniu uplatňovaním taoistickej zásady wu wej – konania nekonaním. Ak nebudú vymýšľať nové zákonné povinnosti a komplikovať tie platné.
O niečo také sa filozoficky pokúsila Európska únia. Od roku 2008 tlačí iniciatívu, ktorá sa označuje ako Zákon o malých podnikoch. Presadzuje, aby sa záujmy malých a stredných podnikov dávali do popredia pri rozhodovacích procesoch v štátoch a aby v nich vlády podporovali tvorbu pracovných miest.
Zmiešané pocity
Slovensko je podľa týchto porovnaní vo väčšine ukazovateľov pod priemerom EÚ. Za posledné dva roky sa však všeličo zmenilo. Výsledky mohli byť ešte lepšie, keby kompetenčné ťahanice a pád vlády nestopli rušenie či zjednodušovanie komplikujúcich noriem v rámci iniciatívy ministerstva hospodárstva Singapur. Otázne bude, ako sa k podnikateľskému prostrediu postaví nastupujúca vláda. V programovom vyhlásení sľubuje, že zjednoduší daňové a odvodové povinnosti. Motivovaniu ľudí však zrejme nepomôže zvyšovanie a pridávanie daní ani avizované zvyšovanie minimálnej mzdy či podobné opatrenia.
Peniaze z vreciek podnikateľov nevyberá iba vláda. Záťažou môžu byť aj špekulujúci obchodní partneri. Vo všeobecnosti je platobná disciplína na Slovensku v medzinárodnom porovnaní slušná. Menšie firmy sa však musia mať na pozore – v ťažších časoch si nemálo veľkých prilepšovalo tým, že „zabudli“ zaplatiť subdodávateľom. Výsledok – podľa medzinárodných porovnaní musia slovenské firmy ročne odpísať v priemere tri a pol percenta svojich tržieb pre neuhradenie svojej pohľadávky. Určitú zmenu by mohol priniesť vynovený zákon o konkurze a reštrukturalizácii.
Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch
Článok vyšiel v prílohe TREND +Malé a stredné podniky, ktorá je prílohou aktuálneho vydania TRENDU 19/2012.
Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.
Partner projektu