Kryptomenový gigant Ripple Labs sa začiatkom novembra stal kľúčovým partnerom gruzínskej centrálnej banky v rámci projektu digitálneho GEL (gruzínske lari). Pre spoločnosť je to za rok 2023 už druhé partnerstvo takéhoto typu, keďže v júni uzavrela s Kolumbijskou centrálnou bankou dohodu o výskume možností implementácie CBDC.

Gruzínsko takýmto spôsobom nadväzuje na globálnu tendenciu postupného odstraňovania hotovosti, kompletnej digitalizácie finančného sektoru a zavádzania centralizovaných digitálnych mien centrálnymi bankami.

Na hrane zákona

Ripple Labs už viac ako desať rokov pracuje na vývoji v súčasnosti štvrtej najväčšej kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie, Ripple (ticker XRP). Aktivity Ripple Labs sa zameriavajú primárne na vytváranie infraštruktúry a realizáciu medzinárodných platieb, s dôrazom na odstránenie neefektívnosti existujúceho bankového systému.

Medzi hlavné problémy patrí najmä čas potrebný na realizáciu medzibankových transakcií. Práve pre tieto účely bola vytvorená kryptomena Ripple, na základe čoho SEC (americká Komisia pre  dohľad nad cennými papiermi) obvinil Ripple Labs z predaja neregistrovaných cenných papierov.

V decembri 2020 SEC vzniesla obvinenie voči Ripple Labs, že spoločnosť získala viac ako miliardu amerických dolárov od investorov prostredníctvom ponuky neregistrovaných cenných papierov vo forme digitálnych aktív. Obvinenie zahŕňalo aj distribúciu tokenov XRP, s celkovou vtedajšou trhovou cenou pohybujúcou sa prinajmenšom v stovkách miliónov dolárov, výmenou za marketingové služby alebo iné formy práce.  

Proces s dopadom na de facto celý trh kryptomien trval až do júla 2023, kedy súd rozhodol, že predaj XRP priamo a prostredníctvom búrz/zmenární nekvalifikovaným investorom nie je možné klasifikovať ako porušenie zákona. Na druhej strane sa podľa rozhodnutia súdu Ripple Labs aj tak dopustil protizákonných aktivít predajom tokenov inštitucionálnym investorom, a to v hodnote viac ako 700 miliónov dolárov.

Z právneho hľadiska je zmieňované rozhodnutie mimoriadne dôležitým precedens, keďže podobným spôsobom je v súčasnosti distribuovaná drvivá väčšina kryptomien. V prípade, že by súd potvrdil obvinenia vznesené SEC, v budúcnosti by bolo možné okrem krátkodobých cenových prepadov očakávať zánik mnohých perspektívnych projektov a výrazné obmedzenie iniciatív developerov.

Blockchainová dystópia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa