V mene spotrebiteľa

Ako vyriešiť situáciu, keď pár firiem zneužíva rozhodcovské konanie vo svoj prospech? Keď firmy požičiavajú hotovosť ľudom, ktorí podpíšu čokoľvek bez čítania a potom im hrozí exekúcia? Slovenské súdy poznajú odpoveď: v mene ochrany spotrebiteľa treba pozastaviť výkon všetkých arbitrážnych rozsudkov.

Dôsledok sa dal očakávať. Poctivé rozhodcovské súdy ticho škrípu zubami. A firma, ktorá sudcom kole oči najviac, teraz za prieťahy žaluje štát. A nie je bez šance na výhru. Problémom pritom nie je plošné zneužívanie arbitráží: bežné súdy rozhodujú vo veciach rovnako ako rozhodcovia.

Pred štyrmi rokmi dostali sudcovia možnosť plošne pozastaviť platnosť akejkoľvek podmienky v spotrebiteľskej zmluve, ak sa im zdá neprimeraná. Toto právo vo veľkom využívajú práve na odmietanie rozhodcovských doložiek.

Sudcovia, ktorí po desaťročiach dostali priestor vyjadrovať vlastný názor, sa v zásade rozdelili na dva tábory. Jeden sa drží formálnej stránky veci: zamietajú oprávnené exekúcie len preto, že doložka o rozhodcovskom konaní, ktorej podobu žiaden zákon nedefinuje, nevyhovuje ich predstavám. Pred rokom 2008 sa pritom na jej podobu nesťažovali. Druhá, nebezpečnejšia skupina sudcov sa rozhodla byť ochrancom spotrebiteľov za každú cenu a pustila sa cez judikáty do tvorby legislatívy.

Okrem rizika, že na jej tvorivosť nakoniec doplatia všetci obyvatelia, ak štát prehrá súčasné žaloby o náhradu škody, je tu ešte ďalšie nebezpečenstvo. A síce, že ťažšie, zdĺhavejšie a neistejšie vymáhanie pohľadávok banky premietnu do úrokov a dostupnosti úverov. V mene ochrany spotrebiteľa si nadprácu slovenských súdov odnesú poctiví klienti.

Komentár vyšiel v aktuálnom vydaní TRENDU 40/2012.

Tlačený TREND na webe, kniha ako darček a ďalšie: Deväť dôvodov, prečo si predplatiť časopis TREND.