Výrazne na neho však zareagoval dolár. Svoje ale zohralo aj prerazenie technickej úrovne 61,8 percenta Fibonacciho ústupu. EUR/USD sa následne dostal na najvyššie úrovne od začiatku januára. V stredu ráno o 9:20 sa obchoduje na úrovni 1,3759. Z nášho pohľadu je po tomto čiastočne technickom raste EUR/USD ešte viac prekúpený a vidíme solídny priestor pre korekciu.
V utorok v nočných hodinách úradovali centrálne banky. Najprv austrálska, ktorá v protokole z posledného zasadnutia potvrdila svoj jastrabí tón - podľa nej sa znižovanie sadzieb začína pozitívne prejavovať na ekonomickej aktivite a očakáva tak obdobie stabilných úrokových sadzieb. Navyše po dlhom čase vypustila zo svojho slovníka frázu, že austrálsky dolár je silný.
V reakcii na tento protokol v noci AUD/USD vyletel na vyše mesačné maximá, úroveň 38,2 percenta. Fibonacciho ústupu však pre neho zatiaľ ostala nepokorená. Napokon sa od nej AUD/USD odrazil a svoje zisky vymazal, v stredu ráno o 9:20 sa obchoduje na úrovni 0,9020. Náš pohľad na AUD/USD ostáva nezmenený, aj naďalej vidíme viac priestoru pre rast ako pre pokles.
Naopak pod tlakom sa ocitol japonský jen. A to po tom, čo centrálna banka nečakane rozšírila svoj program dlhodobých pôžičiek bankám, ktorý je obdobou európskeho LTRO. A to z maximálneho objemu 3,5 bilióna na 7 biliónov jenov. Okrem toho si finančné domy budú za 0,1 percenta ročne požičiavať na 4 roky namiesto doterajších 1-3 rokov.
Navýšenie kvantitatívneho uvoľňovania to síce nie je, ale banka aspoň týmto spôsobom naznačila, že jej slabší ekonomický rast prekáža. V pondelok bol totiž zverejnený medzikvartálny rast HDP na úrovni 0,3 percenta (oč. +0,7 %), ktorý výrazne podstrelil prognózy. Popoludní s oslabením dolára USD/JPY väčšiu časť ziskov vymazal, v stredu ráno o 9:20 sa obchoduje na úrovni 102,12. Čo sa týka výhľadu pre USD/JPY, tak očakávame pohyb v bočnom trende.
Nedarilo sa ani britskej libre. Tú poslal nadol pokles inflácie na najnižšiu úroveň od roku 2009 1,9 % (oč. +2,0 %), čo je pod dvojpercentným inflačným cieľom Bank of England. Vzhľadom na to, že inflácia je jedným z parametrov, ktoré pri svojom súčasnom rozšírenom mandáte sleduje, tak pokiaľ by disinflačný trend pokračoval, tak sa centrálna banka do zvyšovania úrokových sadzieb príliš hnrúť nebude. V stredu ráno o 9:20 sa EUR/GBP obchoduje na úrovni 0,8225.
Akcie po prudkom raste v posledných dňoch včera pokračovali v tohto týždňovej stagnácii. Mierne negatívnu reakciu vyvolal slabý newyorský výrobný index. Včera bol zverejnený aj nemecký ZEW index dôvery ekonómov. Ten klesol z 61,7 boda na 55,7 boda (oč. 61,3 b.).
Trhy na neho štandardne nereagovali, aj napriek poklesu je totiž stále optimizmus nemeckých ekonómov ohľadom vývoja najväčšej európskej ekonomiky silný (úroveň 0 oddeľuje očakávania zrýchlenia rastu od spomalenia). Paneurópsky index Eurostoxx50 včera stratil minimálnych 0,05 percenta a širší americký index S&P500 si pripísal 0,12 percenta. Európske akcie otvorili stredajšie obchodovanie mierne v červenom.
Streda bude mimoriadne zaujímavá pre dolár a libru. Z USA dorazí vo večerných hodinách protokol z posledného zasadnutia americkej centrálnej banky (20:00), na ktorom FED po druhý krát znížil kvantitatívne uvoľňovanie o 10 miliŕd dolárov mesačne. Tento report môže viac napovedať o tom, akým tempom FED očakáva znižovanie uvoľňovania na najbližších zasadnutiach.
Z Británie taktiež dorazí protokol z posledného zasadnutia Bank of England (10:30), ten by ale nič zásadné nemal priniesť. Zverejnená bude ale januárová zmena počtu žiadateľov o podporu v nezamestnanosti (10:30; oč. -18,3 tisíc), ktorá máva naopak na libru v prípade vyšších odchýlok solídny dopad.
Z USA okrem toho dorazia januárové začaté stavby domov (14:30; oč. 950 tisíc anualizovane) a januárové nové vydané stavebné povolenia (14:30; oč. 980 tisíc anualizovane).
Autor je analytik X-Trade Brokers.