Bez poplatkov, jednoducho a rýchlo. S ambíciami urobiť zásadnú zmenu na bankovom trhu prišla mBank na Slovensko a do Česka pred dvoma rokmi. Model, ktorý sa už osvedčil v Poľsku, začala uplatňovať aj u svojich susedov. A spočiatku úspešne predávala prvé kontá zadarmo. Prekračovala plány počtu klientov a iným bankám „sťahovala“ staré úvery. No strata banky sa zvýšila a nepriaznivá situácia akcionára rozvojové plány mBank pribrzdila.
Chcú zostať
Klebety o odchode mBank zo Slovenska a Česka sa šíria na trhu už dlhšie. Živí ich konkurencia, ale aj správanie samotnej banky. Analýza talianskej UniCredit Bank z tohto leta spomína mBank ako možný cieľ akvizícií pre konkurenciu. „Existuje viacero bánk na predaj, prinajmenšom neformálne,“ uviedla vtedy pre agentúru Reuters Debora Revoltella, šéfka strategických analýz UniCredit Bank. Vychádzala z predpokladu, že západné banky môžu chcieť predať svoje aktíva preto, že únia ich bude žiadať, aby obmedzili svoje podnikanie. Inak by si ohrozili schválenie štátnej pomoci. Ale predávať dcéry môžu aj tí hráči, ktorí potrebujú urobiť poriadok vo svojich súvahách.
Analytička do tejto kategórie zaradila aj Commerzbank, ktorá je väčšinovým akcionárom BRE Bank a jej retailovej divízie – mBank.
Internetová banka je zatiaľ na Slovensku stratová. Vlani bola v mínuse deväť miliónov eur. Najväčšiu nákladovú položku pritom tvorili marketing a reklama, osobné náklady a náklady na poplatky. Naopak výnosy z poplatkov boli päťkrát menšie, čo zohľadňuje zameranie banky na bezpoplatkové služby. Za prvých šesť mesiacov 2009 dosiahla strata mBbank takmer štyri milióny eur, čo je viac ako vlani.
Vysoké straty vysvetľuje vedenie banky najmä nábormi nových klientov, ktorí využívajú bezpoplatkové služby. Títo majú priniesť zisk banke až v budúcnosti. Od svojho vstupu na trh koncom roka 2007 má spoločnosť naplánované stratové hospodárenie až do roka 2012. Rovnako ako v Českej republike. Súčasné výsledky oboch pobočiek sú vraj napriek zvyšujúcim sa stratám stále pozitívnejšie, než bol pôvodný plán.
Stop hypoúverom
Ku klebetám o skončení pôsobenia mBank na Slovensku prispieva aj sama banka utlmením expanzívnej politiky. Jej šéf Marek Duban dohady o odchode z trhu vyvracia. Dôvodom ich šírenia je podľa neho zrejme aj zmena prístupu banky k poskytovaniu hypoúverov. Je značne opatrnejšia ako vlani. „Po tom, ako sme v minulom roku valcovali trh, to bolo určite prekvapením,“ povedal M. Duban.
Do konca roka 2008 poskytla banka necelých 52 miliónov eur hypoúverov, respektíve účelových úverov založených nehnuteľnosťou. V prvom polroku roka 2009 sa ich stav zvýšil len o necelých sedem miliónov. No pribudli predovšetkým len tie najmenej rizikové úvery. Teda také, ktoré prefinancovali menej ako päťdesiat percent hodnoty založenej nehnuteľnosti (loan to value – LTV).
„Bolo potrebné urobiť opatrenia, ktoré nám v budúcnosti umožnia vrátiť sa k pôvodným podmienkam a opäť tieto naše úvery v oblasti výšky poskytovaného LTV zatraktívniť,“ hovorí o ústupe banky M. Duban. No už aj predchádzajúci rok bola mBank v poskytovaní hypoúverov skúpejšia než väčšina jej konkurencie. Najčastejšie preberala hypotéky najlepších klientov z konkurenčných bánk za výhodnejšie úrokové sadzby. Takto získava banka nových klientov aj dnes, v momente, keď po uplynutí fixácie dostávajú nové ponuky s vyššími úrokovými sadzbami.
Väčšie marže a riziko
Iniciatíva zmeniť naštartované hypoúvery vyšla vraj od akcionára, ktorý banku tlačil do vyšších marží. Druhá najväčšia nemecká banka Commerzbank sa totiž na tento rok zaviazala, že pomoc, ktorú získala od štátu, vráti čo najskôr, no najneskoršie v roku 2012. To koliduje s termínom, dokedy má byť mBank na Slovensku a v Česku zisková. No aj mBank má k zámeru Commerzbank prispieť. „Urobíme maximum pre to, aby naše hospodárske výsledky boli pozitívnym prínosom pre našu skupinu,“ hovorí M. Duban. Commerzbank emitovala štátom garantované dlhopisy v celkovom objeme päť miliárd eur.
mBank sa začala orientovať skôr na mPôžičky či kreditné karty ako na hypotéky. No ani týchto neposkytla veľa. Do konca roka 2008 poskytla banka vyše 7,2 milióna eur spotrebných úverov. Za polrok 2009 len ďalšie dva milióny eur. No napriek úvodnej kontrole sa vyše dva milióny z nich zaradilo do kategórie zlyhané a ďalších 1,7 milióna zo súčasného stavu je aspoň mesiac po splatnosti.
Klientov si banka vyberá len cez úverový register, potvrdenie príjmu nežiada, ak v ňom informácie o ich platobnej schopnosti nenájde. Spotrebné úvery do 100-tisíc korún začala banka poskytovať ešte v druhej polovici minulého roka. Úver mPôžička je síce bez poplatkov a bez dokladovania príjmu, no percentuálna miera nákladov sa šplhá nad 20 percent. Klient platí za pohodlnosť.
Do straty sa druhý štvrťrok prepadla aj poľská BRE Bank. Horšie hospodárenie matky ovplyvnilo náklady slovenskej pobočky. Osobné náklady sa za polrok znížili medziročne takmer trojnásobne. Dôvodom poklesu boli nižšie odmeny pre zamestnancov za minulý rok. Pokles mzdových nákladov spôsobilo rozpustenie rezerv na odmeny zamestnancov mBank za rok 2008 do nákladov roku 2009. „Určité reštrikcie boli prijaté už začiatkom roka na úrovni celej skupiny. V tomto období sa v motivácii viac budeme zameriavať najmä na kľúčových zamestnancov,“ hovorí M. Duban.
Na zvýšenie efektivity v skupine mBank spojila niektoré riadiace oddelenia s českými. Obe krajiny budú mať spoločné oddelenie marketingu, riadenia úverového rizika a vývoja produktov. Samostatné činnosti vraj boli náročnejšie na kapacity, ako aj na náklady.
Commerzbank stiahla aj ďalšie plány rozširovať mBank do iných štátov. Pôvodne sa uvažovalo rozšíriť model aj do Veľkej Británie či Írska. No keďže ekonomika cieľových krajín sa zhoršila, zámery rozširovania mBank sa vraj odložili.
Nechránené vklady
MBank v rozbehu na slovenskom trhu pomohlo aj načasovanie. V čase, keď banky získavali na konverzii korún na eurá, banka získavala vklady obyvateľstva. Ich celkový objem presiahol 250 miliónov eur.
Vklady eMax s vysokou úrokovou sadzbou na trhu dlho nevydržali. Nahradili ich depozitné mVklady s viazanosťou. Tri percentá ročne pritom dosahuje len ročný vklad.
Úspory v mBank sa zvyšujú aj napriek tomu, že stále nie sú chránené tak ako u iných slovenských bánk. A vláda sa už takmer pred rokom zaručila za vklady v slovenských bankách v plnej miere. mBank je stále súčasťou poľského systému ochrany vkladov, kde sa vklady negarantujú v plnej výške. No aj poľský parlament zvýšil hranicu na päťdesiattisíc eur. Týka sa to aj slovenských klientov. Komplikáciou pre nich však môže byť, že podľa poľskej legislatívy by klienti mBank dostali svoje vklady späť v poľských zlotých. Navyše pravdepodobne na území Poľska.
Napriek niekoľkomesačnému úsiliu sa banke do slovenského systému ochrany vkladov začleniť zatiaľ nepodarilo. „mBank splnila všetky náležitosti potrebné na vstup do slovenského systému ochrany vkladov. Podpísali sme zmluvu, kde sa zaväzujeme vstúpiť, len čo na to budú vytvorené všetky legislatívne podmienky,“ hovorí M. Duban.
Dohodnúť sa však musia ochranné fondy na Slovensku a v Poľsku, čo sa doteraz nestalo. Spôsobuje to nesúlad legislatívy v oboch krajinách. V niektorých ustanoveniach dochádza k rozporom. mBank tak musí čakať na novelizáciu potrebných zákonov v Poľsku a následnú dohodu zástupcov oboch fondov. „Máme zatiaľ nepotvrdené informácie, že by to mohlo byť vyriešené ešte v tomto roku,“ dodáva M. Duban.
Foto - Maňo Štrauch