Právna úprava vyčísľovania výživného je zakomponovaná do § 62 a nasledujúcich ustanovení zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení. Rodičia prispievajú na výživu detí podľa svojich možností, schopností a majetkových pomerov. Životná úroveň dieťaťa by sa mala vyrovnať životnej úrovni povinného rodiča bez ohľadu na to, či žije s rodičom v spoločnej domácnosti alebo nie. 

Zákon v súčasnosti stanovuje minimálnu výšku výživného, ktorá je vyčíslená vo výške 30 % zo sumy životného minima na nezaopatrené neplnoleté dieťa. Minimálne výživné je podľa platnej právnej úpravy vyčíslené vo výške 27,13 € mesačne. Maximálnu výšku výživného zákon o rodine nestanovuje. Platí pravidlo, že výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov rodiča súd neberie do úvahy výdavky, ktoré objektívne nie je potrebné vynaložiť. Oprávnený rodič môže požiadať o zvýšenie výživného na maloleté dieťa v prípade zmeny pomerov. Zmenu pomerov je potrebné na súde preukázať. Môžete požiadať o zvýšenie výživného súdnou cestou, pretože po nástupe dieťaťa na strednú školu došlo k zvýšeniu jeho finančných potrieb. 

Príjem je vraj nízky

V praxi sa relatívne často stáva, že oficiálne priznané príjmy rodiča nekorešpondujú s jeho životným štandardom  a  reálnymi výdavkami. Navrhovateľ musí preukázať, že reálne príjmy povinného rodiča sú vyššie ako oficiálne zdaňované príjmy. Navrhne súdu dôkazy vo forme listín, výsluchov svedkov, resp. zaobstarania daňových priznaní povinného rodiča alebo účtovných závierok jeho firiem. 

Rodič môže požiadať súd, aby lustroval výpisy z bankového účtu povinného rodiča  a zistil zostatok finančných prostriedkov. Súd môže kontaktovať príslušný dopravný inšpektorát alebo kataster nehnuteľností, či povinný nevlastní luxusné automobily resp. nadštandardné nehnuteľnosti. 

Podanie návrhu je zadarmo

Návrh na zvýšenie výživného je potrebné podať na okresný súd v obvode bydliska dieťaťa. Za podanie návrhu sa neplatí žiadny súdny poplatok. Prílohu návrhu tvoria predovšetkým listinné dôkazy, ktorými sú najmä potvrdenie o návšteve školy, výdavkové doklady, potvrdenia z elektronickej registračnej pokladne, doklady o majetkových a zárobkových pomeroch, rozpis bežných potrieb dieťaťa, prípadne potvrdenia o zmene zdravotného stavu.

Dlžné výživné a exekútor

Môžete podať návrh na vykonanie exekúcie súdnemu exekútorovi a vymáhať  dlžné výživné v exekučnom konaní. Exekútor vykoná exekúciu zrážkou zo mzdy, zablokovaním finančných prostriedkov na bankovom účte povinného  alebo  exekučným príkazom na  zadržanie vodičského preukazu neplatiča. To má často psychologický efekt a povinný rodič dlžné výživné doplatí. 

Trestný čin 

Zákonodarca povinnosť platiť výživne  premietol aj do trestného práva, a to  konkrétne je to § 207 Trestného zákona č. 300/2005 Z. z. v znení neskorších predpisov, ktorý stanovuje trestný čin zanedbania povinnej výživy. Kto najmenej 3 mesiace v časovom intervale dvoch rokov neplní, čo aj z nedbanlivosti, zákonnú povinnosť vyživovať alebo zaopatrovať iného, potrestá sa odňatím slobody až na dva roky. Nevyžaduje sa úmyselné zavinenie páchateľa trestného činu, postačuje zavinenie z nedbanlivosti. Áno, môžete podať trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania prečinu zanedbania povinnej výživy na políciu alebo prokuratúru.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Maximálnu výšku výživného na dieťa zákon nepozná
Maximálnu výšku výživného na dieťa zákon nepozná
Maximálnu výšku výživného na dieťa zákon nepozná
Maximálnu výšku výživného na dieťa zákon nepozná

Autor je advokátom  a  autorka je advokátska koncipientka v advokátskej kancelárii BENČÍK & PARTNERS ADVOKÁTSKA KANCELÁRIA, s.r.o. (www.bencik.sk).