Chaotická vládna politika a zle nastavené sociálne balíčky už dlhé mesiace prispievajú k zlej finančnej situácii v samosprávach. Ekonómovia už dlhší čas upozorňovali, že samosprávy pod tlakom zlých politických rozhodnutí bývalej vlády Eduarda Hegera pravdepodobne pristúpia k zvyšovaniu rôznych miestnych daní, napríklad aj daní z ubytovania. A tak sa aj stalo.
Príkladom tejto situácie je aktuálne skokové zvyšovanie dane z ubytovania v Bratislave. To vstúpilo do platnosti začiatkom júla, teda už počas prebiehajúcej turistickej sezóny. Hlavné mesto zaviedlo dve rozdielne sadzby – pre Staré mesto po novom platí viac ako 100-percentné navýšenie (3,5 eura na fyzickú osobu a noc), pre ostatné mestské časti ide o nárast vo výške 60 percent (3 eurá na osobu a noc).
Predtým platilo, že návštevník hlavného mesta platil za noc daň za ubytovanie 1,70 eura, a táto suma bola jednotná pre všetkých 17 mestských častí. Vyššie dane sa však, prirodzene, nepáčia turistom, ktorí musia vytiahnuť z vlastného vrecka viac peňazí.
Vysoké dane tŕňom v oku
Hlavné mesto vlani vďaka dani z ubytovania získalo do svojho rozpočtu viac ako 3,5 milióna eur. Opatrenie, ktoré začalo platiť v polovici tohto roka, by malo priniesť nárast na 4,8 milióna eur, uvádza portál Finreport. Najmarkantnejšie sa však jeho dôsledky prejavia až v roku 2024, keď mesto počíta s príjmami z tejto dane na úrovni približne 5,4 milióna eur.
Na daň sa však podľa analytika Radovana Ďuranu z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) treba pozerať aj ako na regulátor dopytu. Staré mesto v Bratislave je najviac navštevované, nové ubytovacie kapacity sa tam budujú ťažko. Rozdielna sadzba dane tak môže časť turistov presunúť do iných častí mesta, zamýšľa sa analytik. Či sa tak naozaj stane, ukáže až čas.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?