Čoskoro bude v každej domácnosti lacná elektrina aj plyn, vláda to „zariadi“. Takto optimisticky už od apríla tohto roka sľubovala koalícia výhodné a zastropované ceny energií pre domácnosti na budúci rok. Odvtedy prešlo osem mesiacov, návrh kompenzácií poslala Európskej komisii do Bruselu na schválenie a čaká sa na jej finálny verdikt. K podpisu zmluvy dodnes nedošlo, otázne je, či sa tak stane do konca roka.
Pred pár dňami vláda na podnet rezortu hospodárstva pod vedením ministra Karola Hirmana schválila všeobecný hospodársky záujem (VHZ) a málokto mal v tom jasno, čo vlastne prinesie do praxe. Štát ním získal právo prikázať firmám komu a za koľko majú dodávať elektrinu a plyn. Dôvodom je zabrániť vysokému nárastu cien pre najzraniteľnejších odberateľov.
Pozrite si 10 zmien v penziách v roku 2023. Niekde chudoba, inde kráľovské peniaze i lup štátu
Štát bude môcť uložiť povinnosť Slovenským elektrárňam (SE) dodať v priebehu rokov 2023 a 2024 elektrinu za cenu 61,2077 eura za megawatthodinu (MWh), v úhrnom množstve 6,15 terawatthodiny (TWh).
Vnímam to skôr ako poistku, aby sa elektrina zo SE dostala k odberateľom v domácnostiach aj v prípade, ak by zo strany EK tzv. „comfort letter“ nedošiel včas, hovorí pre TREND šéfka Združenia dodávateľov energií (ZDE) Jana Ambrošová.
„Keďže regulovaná cena pre zraniteľných odberateľov (domácnosti, malé podniky, DSS) odďaľovaním indexačného obdobia zo strany rezortu hospodárstva skončila až v mesiacoch august a september, v ktorých priemer denných cien sa pohyboval na úrovni okolo 547 eur/MWh, na výber už veľmi ani nemáme,“ spresňuje.
Hlási sa nová doba. Predaj chát a chalúp vystrelil o 1 600 percent, ceny padli aj o tretinu
Pre porovnanie v roku 2022 bola rovnaká zložka ceny tejto komodity na úrovni 61,20 eur/MWh, treba k tomu ešte pripočítať všetky regulované zložky ceny.
„Nie je to už len o tom, ako domácnostiam zaistiť elektrinu za dostupné ceny. Ale dodávatelia sa na základe inštrukcií od rezortu hospodárstva na dodávku tejto komodity od SE spoľahli a už zostalo príliš málo času obstarať ju z iných zdrojov,“ podotýka šéfka ZDE.
Domácnosti nebudú musieť robiť nič
Dôležitú úlohu v tomto prípade ďalej zohrá Slovenský plynárenský priemysel (SPP) ako takzvaný „agent“. Ten má podľa elektriny dodanej SE vytvoriť krivku odberu domácností a podľa historickej spotreby v príslušnej bilančnej skupine ju dodá dodávateľom elektriny.
Ako ďalej rezort uvádza v analýze, títo dodávatelia budú povinní domácnostiam dodať silovú energiu za maximálnu cenu 75,53 eura za MWh, vrátane nákladov na tvorbu diagramu a odchýlky, bez primeraného zisku.
„Mechanizmus prenosu komodity od SE cez agenta SPP na dodávateľov a následne na koncových odberateľov, je pripravený zodpovedne a nemal by narušiť hospodársku súťaž,” myslí si J. Ambrošová. „Uvidíme však, ako to bude fungovať v praxi. Procesy v energetike pri takomto množstve rôznorodých odberných miest a dát sú mimoriadne zložité. Určite bude nutné ich na všetkých stranách doladiť,“ spresňuje.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?