Obrovské prepady a nárasty zaznamenali viaceré digitálne meny, ktorých je v súčasnosti okolo 1 500. Analytici a finančné inštitúcie verejne polemizujú o tom, aká budúcnosť kryptomeny čaká.
TREND.sk vybral prehľad niektorých prognóz a analýz, ktoré veštia bitcoinu a ostatným digitálnym menám úplný zánik, ale aj veľkoryso optimistický nárast:
7. február 2018 – „Hodnota väčšiny kryptomien zrejme padne na nulu,“ očakávajú analytici z americkej investičnej banky Goldman Sachs. Šéf investičných analýz banky Steve Strongin zdôraznil, že kryptomeny nemajú žiadnu „vlastnú hodnotu“ a dodal, že väčšina z nich sa už asi nedostane na svoje nedávne maximá. Tvrdí, že je nepravdepodobné, aby súčasné digitálne meny prežili v dlhodobom horizonte. Doterajšie obdobie kryptomien označil S. Strongin za experiment a prirovnal ho k internetovej bubline na konci 90. rokov. Upozornil, že len veľmi málo firiem, ktoré vtedy existovali, sa zhodnotili. Podarilo sa to firme Google či Amazon, ale v „úplne inej forme“.
6. február 2018 – „To, čo bolo pôvodne možno myslené ako alternatívny platobný systém bez štátneho zapojenia, sa medzičasom stalo kombináciou finančnej bubliny, pyramídovej hry a ekologickej katastrofy,“ varoval Agustin Carstens, generálny riaditeľ Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS). Podľa neho je potrebná ochrana spotrebiteľov a investorov a je nutné zabezpečiť, aby digitálne meny nezačali ohrozovať finančnú stabilitu. „Centrálne banky musia byť pripravené zasiahnuť v prípade nutnosti.“
Namiesto peňazí im zostala viera
6. február 2018 – „Aj keď mnoho renomovaných ekonómov varovalo, že trh kryptomien nemá žiadnu fundamentálnu hodnotu a je to veľká bublina, ľudia varovanie nepočúvli. Radšej načúvali tmárom, ktorí hovorili o ľahko zarobených peniazoch, ktoré nebudú stíhať míňať. Bublina virtuálnych mien sa nafúkla do historicky nevídaných rozmerov a bolo nevyhnutné, aby praskla,“ povedal hlavný ekonóm spoločnosti BH Securities Štěpán Křeček. „Zaujímavé je, že aj keď kryptomeny vyzerali ako bublina a správali sa ako bublina, stále existuje početná skupina ľudí, ktorí nechcú uveriť tomu, že to skutočne bublina bola. Títo ľudia na kryptomenách prerobili množstvo peňazí a často práve viera je to posledné, čo im zostáva,“ dodal.
3. február 2018 – „Najväčšia bublina v dejinách ľudstva, matka všetkých bublín, teraz praská,“ komentoval nepriaznivý kurzový vývoj bitcoinu americký ekonóm Nouriel Roubini, ktorý sa preslávil aj tým, že predpovedal poslednú finančnú krízu. Podľa neho je to, čo sa s kryptomenou deje, najväčšie prasknutie bubliny v histórii, väčšie než bol krach tulipánovej hystérie v 17. storočí. Okrem iného napríklad predpovedal, že v USA dôjde aj k prasknutiu bubliny s nehnuteľnosťami.
19. január 2018 – „Nemá žiadnu hodnotu, pokiaľ neexistuje všeobecný konsenzus, že má hodnotu. Iné veci, ako zlato, by mali prinajmenšom nejakú hodnotu, ak by ho ľudia nepovažovali za investíciu,“ podotkol profesor na Yalovej univerzity Robert Shiller, ktorý v roku 2013 získal Nobelovu cenu za ekonómiu za prácu týkajúcu sa cien aktív a neefektívnych trhov. „Pripomína mi to tulipánovú mániu v Holandsku v 40. rokoch 17. storočia, takže otázkou je, či to skolabuje. Doteraz platíme za tulipány a niekedy sú aj drahé. Bitcoin môže totálne skolabovať a zabudne sa na neho a myslím, že je to dosť pravdepodobné, ale môže prežiť ešte dlhý čas, môže tu byť aj o sto rokov.“
Bitcoin za 100-tisíc
19. január 2018 – „Očakávame, že dno kurzu bitcoinu je 9-tisíc dolárov. Považujeme 9-tisíc dolárov za najväčšiu nákupnú príležitosť v roku 2018,“ povedal známy analytik a jeden zo zakladateľov firmy Fundstrat Global Tom Lee. Bol jedným z prvých stratégov vo finančnom svete, ktorý bol pevne presvedčený o úspechu bitcoinu. Už niekoľko rokov je presvedčený o posilňovaní kryptomien. Koncom januára prognózoval, že kurz bitcoinu v tomto roku stúpne na 25-tisíc dolárov. „Myslíme si, že v polovici roka 2018 sa bude kurz bitcoinu nachádzať niekde na úrovni 20-tisíc dolárov. Ak sa v prvej polovici tohto roka skutočne dostane do blízkosti tejto úrovne, myslím, že v druhej polovici roka uvidíme významnejší pokrok. Takže stále si myslím, že bitcoin je niečo, čo sa oplatí mať.“
16. január 2018 – „K nárastu až do výšky 100-tisíc dolárov by malo dôjsť v priebehu šiestich až 18 mesiacov,“ myslí si to globálny makrostratég Saxo Bank Kay van Petersen, ktorý tak hovoril spolu v súvislosti so začiatkom obchodovania s termínovanými kontraktmi na bitcoiny. „Ide o prelomovú vec, nielen z dôvodu legitimity priestoru kryptomien, ale aj z dôvodu otvorenia kanálu, prostredníctvom ktorého môžu do tohto priestoru prúdiť inštitucionálne peniaze... Dnes je odvetvie v plienkach. Čaká sa na technologické inovácie, ale aj na patričnú reguláciu či doriešenie otázky zdaňovania,“ dodal.
Bude to mať zlý koniec
10. január 2018 – „Pokiaľ ide o kryptomeny, môžem takmer s istotou povedať, že to bude mať zlý koniec. Neviem, kedy sa to stane alebo ako, ani nič iné,“ povedal legendárny investor, miliardár a šéf konglomerátu Berkshire Hathaway Warren Buffett, ktorý tiež vyhlásil, že nikdy do nich neinvestuje. „Mám dosť problémov s vecami, o ktorých si myslím, že o nich niečo viem. Prečo by som mal špekulovať o náraste alebo poklese niečoho, o čom nič neviem?“ povedal v rozhovore pre CNBC.
9. január 2018 – „Táto mena nebude fungovať,“ vyhlásil o bitcoine ešte v roku 2017 generálny riaditeľ najväčšej americkej banky JPMorgan Jamie Dimon. „Ak by sme mali bankára, ktorý by obchodoval s bitcoinmi, hneď by som ho prepustil, a to z dvoch dôvodov. Po prvé, je to proti našim pravidlám. Po druhé, je to hlúpe.“ Rovnako vtedy bitcoin vyhlásil za podvod. Začiatkom januára 2018 však toto vyhlásenie verejne oľutoval v televízii Fox Business.