Zásoby ropy v USA klesli
Cena ropy WTI sa v uplynulých dvoch týždňoch zvýšila o 3 percentá a ropa Brent zdražela o 2,7 percenta. Cena WTI v závere týždňa po dlhšom čase pokorila magickú hranicu 100 USD za barel. Za rastom bol predovšetkým výrazný pokles komerčných zásob ropy v USA, ktorý trvá nepretržite už štyri týždne.
Zásoby ropy k 20. decembri predstavovali 367,6 milióna barelov, čo bola najnižšia úroveň od septembra. Pokles zaznamenali aj zásoby benzínu, nafty a vykurovacieho oleja, pričom rafinérie v USA pracovali najvyšším tempom za posledných päť mesiacov. Ropa na burze CME zatvorila týždeň na úrovni 100,32 USD za barel.
Zinok zažiaril
Ceny drahých kovov sa za ostatné dva týždne veľmi nezmenili. Od začiatku roka stratilo zlato už takmer 30 percent svojej hodnoty. Za tento rok si tak z hľadiska jeho výkonnosti zaknihuje najhorší výsledok od roku 1981. V súčasnosti sa obchoduje v Londýne žltý kov za 1204,50 USD za troyskú uncu a v New Yorku 1203 USD/unca.
Medzi priemyselnými kovmi sa najviac darilo medi. Za rastom jej ceny sú najmä údaje zo skladov Londýnskej burzy kovov, ktoré avizujú najväčší pokles za posledných jedenásť mesiacov.
V uplynulom týždni však stúpla aj cena platiny na 1357 USD za troyskú uncu. Je to spôsobené aj očakávaným rastom automobilového priemyslu, podmieneného zvýšeným záujmom o automobily. To so sebou prinesie aj zvýšenú spotrebu paládia.
Na deväťmesačnom cenovom maxime je zinok. Tento kov sa používa najmä na ochranu ocele pred koróziou. K rastu jeho ceny v posledných týždňoch prispelo najmä zatváranie zinkových baní, čo v blízkej budúcnosti ovplyvní ponuku kovu na trhu. Ťažiarenské spoločnosti zatvárajú bane najmä v Kanade a Austrálii.
Analytici spoločnosti INTL FCStone odhadujú, že globálne zásoby v nasledujúcich dvoch až troch rokoch klesnú o 1,7 milióna ton. Medzinárodná študijná skupina pre olovo a zinok (ILZSG), združujúca vlády významných producentských krajín, v tomto roku stav zásob vyčíslila na 13,01 milióna ton.
Zinok sa tak podľa viacerých analytikov a investorov môže stať čoskoro svetlou výnimkou medzi obchodovanými komoditami - od medi po kukuricu, ktorých cenu tlačí nadol previs ponuky nad dopytom. Už za prvých mesiacov tohto roku chýbalo na trhu dvetisíc ton zinku. Až 40 percent kovu pritom smeruje do Číny. Kým v máji sa tona tohto kovu obchodovala za menej než 1 800 USD, v súčasnosti je to viac než 2 100 USD/t.
Obilniny lacnejšie
Všetky obilniny aj olejniny sa v súčasnosti nachádzajú na zostupnej cenovej trajektórii. Na cenu kukurice vplývali najmä nepriaznivé informácie o daždi v Argentíne, vďaka ktorému by sa mala zvýšiť úrodnosť tamojších polí. Globálna produkcia tak môže byť ešte vyššia ako súčasný odhad, hovoriaci o rekordnej úrovni 964 miliónov ton.
Cenu bavlny ovplyvnili informácie z Číny o ukončovaní vládnych nákupov. Tento rok čínska vláda nakúpila do zásob 4,7 milióna ton a v súčasnosti je pravdepodobne v skladoch 12,5 milióna ton, čo predstavuje až 59 percent globálnych zásob tejto technickej komodity.
Primálo kakaa, priveľa cukru
V práve prebiehajúcom marketingovom roku by mohlo kakao zaznamenať rekordný deficit a to až 70-tisíc ton. Analytici International Cocoa Organization očakávajú, že nedostatok komodity bude trvať až do roku 2018.
V prípade cukru naopak prevládne prebytok, ktorý tlačí jeho cenu nadol. Produkcia je vyššia oproti očakávaniam nielen v Brazílii, ale aj v Indii a Thajsku.