"Som zamestnaný a popri zamestnaní prenajímam byt. Som zaregistrovaný na daňovom úrade a teda mám aj DIČ. Mám platiť sociálne odvody? S takouto otázkou sa v týchto dňoch obracajú mnohí na Sociálnu poisťovňu. Zmätky a neistotu má na svedomí neustále sa meniaca legislatíva.

Dôležité je vedieť, či fyzická osoba prenajíma na základe živnostenského listu. V tomto prípade ide o podnikanie. Platí teda pravidlo, že pri prekročení hranice príjmu za minulý rok 4 716 eur sa treba zaregistrovať v Sociálke a platiť odvody.

Iná situácia je, ak prenajímate a nie ste živnostník. "Ak fyzická osoba prenajíma na základe živnostenského oprávnenia, pričom je registrovaná na daňovom úrade a dovŕšila 18 rokov, potom sa tento príjem zdaňuje podľa § 6, ods. 1 a 2 o dani z príjmov a posudzuje sa na účely povinného poistenia samostatne zárobkovo činných osôb," vysvetľuje hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.

A teda, ak prenajímate popri zamestnaní a bez živnosti žiadne odvody (ani zdravotné) z tohto príjmu neplatíte. Nič na tom nemení ani to, že ste zaregistrovaní ako DIČ na daňovom úrade.  

To však neznamená, že tento príjem nezdaňujete. Patrí totiž pod paragraf  6, ods. 3 zákona o dani príjmov. Novinkou je, že tento rok si už príjmy z prenájmu nemôžete znížiť paušálnymi výdavkami. Použiť môžete len tie skutočné a to pre vás, okrem iného, znamená odkladanie bločkov.

Advokátka Katarína Bystrická zo spoločnosti Právne centrum však upozorňuje, že zdaňovanie a platenie odvodov v prípade kombinácie rôznych príjmov zo zamestnania, živnosti či iných zmlúv treba radšej konzultovať s účtovníkom.

"Fyzická osoba - podnikateľ totiž platí odvody z celkového príjmu, do ktorého sa zahrnie aj príjem z prenájmu. Zdravotné odvody platí podľa výsledkov ročného zúčtovania a sociálne na základe daňového priznania za rok 2012."


Seriál Vaše dane a odvody bude vychádzať v lete každý pondelok. V nasledujúcich vydaniach si prečítate:

2. Dajte si pozor na zmluvu s nájomníkom

3. Povinnosti prenajímateľa na daňovom úrade – kedy sa registrovať

4. Prenájom manželov

5. Zmeny v zdaňovaní prenájmov od januára – paušálne výdavky už nemožno uplatniť

6. Ako si zaúčtovať (jednoduché účtovníctvo alebo daňová evidencia) náklady pri prenájme, čo s úrokmi z hypotéky na byt, čo vám daniari uznajú

7. Dať či nedať byt do obchodného majetku a ako odpisovať