Ešte minulý týždeň v piatok sa za novelu o ochrane spotrebiteľa v parlamente bili jeho dvaja predkladatelia Otto Brixi a Anton Martvoň (Smer-SD). Rokovanie o tomto návrhu malo pokračovať v stredu v parlamente. O. Brixi však návrh stiahol, keďže sa nepozdával ani viacerým poslancom vládnej strany. A. Martvoňovi už neostávalo nič iné ako urobiť to isté. Stihol však avizovať, že tohto nápadu sa nevzdáva navždy a zákon o kazítkach do parlamentu ešte predloží.

Čo je to kazítko

Zákon mal zakázať výrobcom, dovozcom, dodávateľom a predávajúcim upraviť výrobok tak, aby sa znížila jeho kvalita alebo skrátila životnosť. Podľa poslancov aj u nás sa montujú kazítka do výrobkov. Tie po istom čase alebo po inom, napríklad softvérévom zásahu, stratia svoje vlastnosti a stanú sa chybnými krátko po uplynutí záručnej doby.

Opozícia návrh podrobila veľkej kritike. Jej poslancom sa nepáčil zámer postihovať niečo, čo ešte nikto vo výrobkoch neobjavil.  Smer opozícia vysmiala, že môže tiež zakázať Yetiho v horách. Argumentovali, že sú tu dôležitejšie veci, ktoré treba postihovať. Upozornili na to, že novela je zle napísaná. V praxi by sa za kazítko mohla považovať akákoľvek súčiastka, ktorá by sa pokazila.

Slovenská obchodná inšpekcia doposiaľ nedostala ani jeden podnet od spotrebiteľov upozorňujúci na existenciu kazítok vo výrobkoch.

Ak náš parlament má nejaké kazítko, tak tým kazítkom je podľa poslankyne SaS Lucie Nicholsonovej poslanec Smeru-SD Anton Martvoň. V parlamentnej rozprave minulý týždeň pripomenula, že je absurdné baviť sa o kazítkach ako o konšpiračnej teórii v čase, keď sa niekto celé roky prizeral tunelu vo Váhostave, keď tu niekto likviduje II. pilier a využije to na to, aby si kúpil za to v ďalšom sociálnom balíčku voličov.

„Zaujímalo by ma, kto vás sem implantoval, či výrobca, distribútor, alebo predajca,“ oslovila L. Nicholsonová A. Martvoňa.

Na internete sa objavilo hneď po parlamentnej rozprave k návrhu veľa „kazítkových“ vtipov. Jeden pasoval za Kazítko podnikateľského prostredia na Slovensku samotného premiéra Fica, iní za kazítka nepokladajú len dvoch predkladateľov návrhu ale všetkých poslancov Smeru-SD. Podľa diskutérov by zákon bol asi taký účinný ako keby naši poslanci schválili zákon o ochrane veľrýb.

Ako je to inde vo svete

Kým tému kazítok na Slovensku objavili dvaja poslanci za Smer-SD len teraz, v niektorých členských štátoch EÚ sa touto témou zaoberali dávnejšie. Napríklad vo Francúzku už senát prijal aj zákon. Za praktiky zámerného znižovania životnosti výrobkov tu hrozí pokuta 300-tisíc eur a dva roky väzenia.

Podľa schváleného zákona je plánované zastarávanie súhrnom techník, s ktorých pomocou výrobca, a to hlavne pri samotnej konštrukcii výrobku, zámerne skracuje jeho životnosť alebo použiteľnosť, aby zákazníkov donútil k častejšej obmene. Praktiky obsahujú najmä zámerné využitie vád, krehkosti, automatického alebo predčasného zastavenia funkčnosti, technického obmedzenia, nemožnosti opravy alebo nekompatibility.

Nevyriešenou otázkou schváleného zákona vo Francúzsku zostáva, ako sa bude taká zámerná manipulácia výrobcov s výrobkami dokazovať. Plánované zastarávanie totiž môže mať veľa podôb. Kovové súčiastky sa dnes masovo vymieňajú za umelohmotné. Robí sa to preto, že sú lacnejšie a nie nutne preto, že má ísť o kazítko.

Trend čoraz užších zariadení viedol k tomu, že spotrebitelia nedokážu sami vymeniť súčiastky a keďže oprava je príliš drahá, kúpia si radšej nové zariadenie. 

Najväčším škandálom v oblasti naplánovanej životnosti bol MP3 prehrávač iPod od Apple. Prehrávače boli skonštruované tak, že sa na nich nedali vymeniť batérie. Ich životnosť takto obmedzili na 18 mesiacov. V USA na takéto praktiky nasledovala hromadná žaloba. Tá sa skončila mimosúdnym vyrovnaním. Apple sľúbil, že staré batérie zadarmo vymení a zároveň predĺži záruku na výrobok na dva roky.