Príklad: Karolíne, ktorá je prihlásená v Sociálnej poisťovni ako zamestnanec, vznikol nárok na materské. Krátko po narodení dieťaťa preto doručila fotokópiu rodného listu dieťaťa pobočke, ktorá jej dávku vypláca. Po ukončení poberania materského sa rozhodla prihlásiť na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa, aby sa jej aj ďalšie obdobie starostlivosti o dieťa zarátalo v budúcnosti do dôchodku. Pobočke v mieste svojho trvalého pobytu zaslala preto prihlášku – Registračný list fyzickej osoby a potrebné čestné vyhlásenie. Pobočka ju vyzvala priložiť aj fotokópiu rodného listu dieťaťa, o ktorej si myslela, že ju už pobočka má.
Fotokópiu rodného listu treba zaslať dva razy – pre výplatu materského je potrebné zaslať fotokópiu rodného listu pobočke, v ktorej je evidovaný zamestnávateľ matky. Ak mamička následne chce, aby za ňu poistné platil štát aj po skončení poberania materského, s prihláškou predkladá kópiu rodného listu v pobočke podľa trvalého pobytu. Dávku materské môže poberať napríklad z pobočky Bratislava, lebo tam pracuje, a na poistenie poistenca štátu sa prihlasuje v Trnave, kde má trvalý pobyt.
Prameň: SP
Ak žena skončí pracovný pomer počas poberania materského, na dôchodkové poistenie sa prihlási odo dňa nasledujúceho po ukončení pracovného pomeru. Poistenie vzniká až odo dňa prihlásenia sa – nie je možné prihlásiť sa spätne.
Príklad: Jarmila je zamestnaná, pracovný pomer jej trvá. Porodila dve deti jedno za druhým. Po poberaní materského pri prvom dieťati sa prihlásila na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa. Po ukončení rodičovskej dovolenky s druhým dieťaťom sa z poistenia išla odhlásiť. Zistila však, že obdobie rodičovskej dovolenky s druhým dieťaťom sa jej do dôchodku nezaráta.
Jarmila sa mala odhlásiť z dôchodkového poistenia pri nástupe na materskú dovolenku s druhým dieťaťom a opätovne sa prihlásiť pri nástupe na rodičovskú dovolenku. Keďže počas poberania materského je ako zamestnanec povinne dôchodkovo poistená, nemôže byť zároveň dôchodkovo poistená aj ako poistenec štátu.
Prameň: SP
Ďalšie dôvody, kedy je potrebné sa z dôchodkového poistenia odhlásiť:
- Ukončenie rodičovskej dovolenky, návrat do zamestnania
- Vznik povinného poistenia SZČO
- Práca na dohodu počas trvania dôchodkového poistenia poistenca štátu (po ukončení dohody sa možno opäť prihlásiť)
- Ak dieťa dovŕši šesť rokov
- Zmena trvalého pobytu matky aj dieťaťa mimo územie Slovenskej republiky
- Priznanie invalidného dôchodku
Sporenie v II. pilieri
Mamička nemôže byť dôchodkovo poistená súčasne ako poistenec štátu a aj ako zamestnanec. Ak sa vracia po rodičovskej dovolenke do práce, musí sa odhlásiť z dôchodkového poistenia do 8 dní od vzniku iného poistenia prostredníctvom tlačiva Registračný list fyzickej osoby.
Príklad: Lucia je sporiteľom v II. pilieri. O svoju dcérku sa starala štyri roky, potom nastúpila do zamestnania. Počas starostlivosti o dieťa bola prihlásená na dôchodkové poistenie, poistné za ňu platil štát. Na jej osobnom dôchodkovom účte v II. pilieri jej pravidelne pribúdali príspevky, na poslednom výpise ale mala prírastok nulový. Prekvapená bola o to viac, že medzitým začala aj pracovať a predpokladala, že príspevky do II. piliera budú dokonca vo vyššej sume.
Lucia sa po nástupe do zamestnania neodhlásila z dôchodkového poistenia. Dôchodkovo bola poistená aj ako zamestnanec aj ako poistenec štátu, čo zákon neumožňuje. Sociálna poisťovňa jej teda postupovala príspevky ako zamestnancovi aj ako poistencovi štátu. Preto jej teraz príspevky nepostupuje, a to až do chvíle, kým nesplatí presnú výšku príspevkov, ktoré jej boli postúpené navyše.
Prameň: SP
Ďalšie rodinné dávky
Bez ohľadu na výšku príjmu rodičov dostáva každá rodina prídavok na dieťa v sume 23,52 eura na každé nezaopatrené dieťa.
Ďalšia sociálna dávka je príplatok k prídavku. Štát ho vypláca v hodnote 11,02 eura na nezaopatrené dieťa, na ktoré si nemožno uplatniť daňový bonus.
Ak rodič pracuje a dieťa je zatiaľ v jasliach alebo škôlke, má na výber, či ostane pri rodičovskom príspevku, alebo či sa mu viac oplatí príspevok na starostlivosť o dieťa, ktorý sa poskytuje vo výške preukázaných nákladov na starostlivosť, najviac vo výške 280 eur.
Nemôže však poberať oba príspevky naraz.
Príspevok na starostlivosť o dieťa sa poskytuje, ak sa o dieťa do veku troch rokov stará súkromná škôlka alebo fyzická osoba na základe živnosti. Ak sa o dieťa stará materská škola zriadená obcou, máte nárok na príspevok do 80 eur mesačne. Ak sa o dieťa stará doma rodič alebo iná fyzická osoba bez živnosti, dostanete 41,10 eur mesačne.
Daňový bonus na dieťa 21,41 eura mesačne dostávajú iba pracujúci rodičia dieťaťa, ktoré študuje. Živnostníci si nárok naň uplatnia v daňovom priznaní (256,95 eura). Rodičia však museli mať vlani príjem zo závislej činnosti aspoň 2 610 eur.