Daňovo exekučné konanie je špecifické exekučné konanie, ktoré sa riadi zákonom č. 563/2009 Z.z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Daňovým exekučným konaním je konanie, v ktorom správca dane z úradnej moci vymáha daňový nedoplatok, iné peňažné plnenie uložené rozhodnutím, exekučné náklady a hotové výdavky (náklady za výkon zhabania/náklady za výkon predaja). 

Aký majetok si všimne exekútor

Predmetom daňovej exekúcie je majetok dlžníka, ktorým sa na účely Daňového poriadku rozumejú veci podľa Občianskeho zákonníka, práva alebo iné majetkové hodnoty, najmä byty, nebytové priestory, pohľadávky, peniaze v hotovosti, devízové hodnoty, veci z drahých kovov a iné veci, pri ktorých nedochádza k predaju, cenné papiere, mzda a iné príjmy. Predmetom daňovej exekúcie môže byť aj majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov. 

Ak ide o majetok v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, je účastníkom daňového exekučného konania aj manžel daňového dlžníka. V danom prípade nie je podstatné akým spôsobom (dedenie, darovanie, kúpa) daňový dlžník nadobudol svoj majetok. 

Výnimku, kedy daňová exekúcia je neprípustná, predstavuje len majetok, ktorý je vo vlastníctve inej osoby ako daňového dlžníka. Právo na majetok, proti ktorému je daňová exekúcia neprípustná, môže daňový dlžník alebo iná osoba uplatniť u správcu dane. Netreba však zabúdať na to, že správca dane má podľa §42a ods. 2 zák. č.: 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov právo odporovať právnemu úkonu, ktorý dlžník urobil v posledných troch rokoch v úmysle ukrátiť svojho veriteľa.

Kedy sa dá odložiť exekúcia

Podľa ust. § 94 Daňové poriadku predstavuje daňová exekúcia nútený výkon ... spôsobmi podľa § 98 (tzn.: zrážkami zo mzdy a z iných príjmov, prikázaním pohľadávky, predajom hnuteľných vec, predajom nehnuteľnosti, odobratím peňazí v hotovosti a iných vecí, pri ktorých nedochádza k predaju...).

Správca dane môže daňovú exekúciu na žiadosť daňového dlžníka, ktorý je fyzickou osobou, odložiť aj vtedy, ak sa daňový dlžník bez svojej viny ocitol prechodne v takom postavení, že by neodkladná daňová exekúcia mohla mať pre neho alebo príslušníkov jeho rodiny zvlášť nepriaznivé následky. Tieto skutočnosti musí daňový dlžník preukázať.  

Pokiaľ správca dane nevydal rozhodnutie o zaplatení daňového nedoplatku v splátkach, ktorým by došlo k nahradeniu (novácii) právoplatného exekučného príkazu, tak je kedykoľvek oprávnený (a to aj napriek dobrovoľnej úhrade daňového nedoplatku formou splátok z vašej strany) pristúpiť k výkonu exekúcie na vzniknutý daňový nedoplatok a požadovať jeho celú úhradu.

Hoci teda zohľadniac ľudský faktor je riziko takéhoto postupu daňovej správy vo vašom prípade menšie, než v prípadoch, kedy dlžník dlh nespláca vôbec, nemožno postup, ktorého sa obávate, vylúčiť dovtedy, pokiaľ nebude existovať rozhodnutie o splatení daňového nedoplatku v splátkach, prípadne iné relevantné rozhodnutie v daňovom exekučnom konaní.

Autor je advokátsky koncipient Proiuris advokáti.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Mám sa obávať daňovej exekúcie?
Mám sa obávať daňovej exekúcie?
Mám sa obávať daňovej exekúcie?
Mám sa obávať daňovej exekúcie?