V prvom týždni roka 2024 sa obchodovanie na svetových a najmä amerických burzách nezačalo dobre. Technologický index Nasdaq Composite zaznamenal sériu piatich výpredajov v rade.
Ide o najdlhšiu sériu poklesov od októbra 2022. Technologické akcie od konca minulého roka stratili takmer štyri percentá, keď ich stiahli dolu najmä akcie najhodnotnejšej spoločnosti na svete, Apple, ktorá v priebehu niekoľkých dní prišla o viac ako šesť percent hodnoty.
Pre mnohých investorov ide o vytriezvenie z najdlhšieho rastu amerických akcií od roku 2004 trvajúceho až deväť týždňov, ktorý sa udial v závere roka 2023.
iPhone pod tlakom
Spoločnosť ako jediná z veľkých technologických firiem štyri kvartály po sebe zaznamenala klesajúce tržby. Analytici síce vo fiškálnom roku 2024 očakávajú mierny rast tržieb aj ziskov, no v piatok prišlo varovanie od jeho hlavného dodávateľa, taiwanského Foxconnu. Ten v poslednom kvartáli 2023 očakáva ďalší pokles tržieb o viac ako päť percent a pretrvávanie problémov so slabým dopytom aj počas prvých mesiacov aktuálneho roka.
Tim Long z Barclays očakáva, že sklamanie z predajov iPhone 15 sa prenesie aj do vlažného záujmu o nový rad iPhone 16. V roku 2024 tak podľa neho Apple zasiahne ďalší pokles tržieb, čo ho primälo k zníženiu hodnotenia akcií na „underweight“. Investori by preto podľa neho mali znížiť podiel Apple v portfóliách.
K Barclays sa na konci týždňa pridal ďalší analytik, Harsh Kumar z Piper Sandler, ktorý sa rovnako obáva znižujúcich sa tržieb z predaja iPhonu. V segmente telefónov drahších ako 600 dolárov však iPhone stále kraľuje svetu. Podľa spoločnosti Counterpoint dosiahli v minulom roku predaje prémiových zariadení Apple 71-percentný podiel. Je to o čosi menej ako v roku 2022, kedy dosiahli 75 percent. Problémom preň je však zmŕtvychvstanie čínskeho Huawei.
Ešte v roku 2019 čínsky výrobca na chvíľu predbehol Apple v predaji smartfónov, no Trumpov zákaz predaja čipov z roku 2020 na roky zastavil rast čínskej spoločnosti. V auguste minulého roka však Huawei prišiel s novým telefónom Mate 60 Pro, ktorý dokáže iPhonu veľmi dobre konkurovať. Jeho úspech spôsobil, že podiel čínskej firmy v prémiovom domácom segmente telefónov sa zvýšil z 11 percent v roku 2022 na 24 percent v treťom kvartáli 2023, udáva IDC. „Úspech Huawei výrazne ovplyvňuje predaje Apple v Číne“, tvrdí IDC. Apple z Číny získava takmer pätinu tržieb.
Prílišná závislosť
Napriek rast záujmu o zariadenia Huawei je iPhone stále najlepší produkt na trhu. Rozdiel medzi zariadeniami sa však zmenšuje. A pravdepodobne sa bude zmenšovať aj naďalej, keďže Apple sa nechtiac stal obeťou geopolitických šarvátok medzi USA a Čínou. V septembri čínske vládne organizácie oznámili zamestnancom zákaz používania iPhonov v práci. To ďalej zníži domáci dopyt po americkej značke.
Apple je však omnoho závislejší od Číny v prípade výroby ako predajov. Po dve dekády využíval výhody rozvíjajúcej sa krajiny od lacnej pracovnej sily až po vládne dotácie do infraštruktúry, na ktorých si dokázal dlhodobo budovať vysokú maržu. Závislosť Applu od Číny je nepredstaviteľná: až 95 percent iPhonov, AirPodov, Macov a iPadov sa vyrába v Číne, zistil Financial Times.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?