Maďarský premiér Viktor Orbán je považovaný za najbližšieho spojenca Donalda Trumpa v Európe, čo môže vysvetľovať kontrast medzi pesimizmom na európskych trhoch a relatívnym optimizmom v Budapešti.
„Začiatkom decembra Orbán navštívil Trumpovo sídlo Mar-a-Lago, pričom medzi účastníkmi bol aj Gellert Jászai, šéf technologickej spoločnosti 4iG Nyrt. Keď vyšlo najavo, že Jászai rokoval s Elonom Muskom o potenciálnych obchodných dohodách, akcie 4iG stúpli o viac ako 13 percent,“ informuje agentúra Bloomberg.
Vojna na Ukrajine a geopolitická neistota zasiahli akciové trhy v celom regióne strednej a východnej Európy. Väčšina spoločností sa snaží minimalizovať vystavenie ruskému trhu, no maďarské firmy ako OTP Bank, Richter Gedeon či MOL si naopak zachovávajú svoje väzby. Tento prístup by sa podľa Bloombergu mohol v budúcnosti vyplatiť, ak by sa vzťahy medzi Západom a Ruskom zlepšili a ruská ekonomika začala ožívať.
Investori sú opatrní
Nie všetci veria, že návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu prinesie dostatočný impulz pre maďarský akciový trh. Prekážkou je jeho malá veľkosť s kapitalizáciou 41 miliárd dolárov, čo je menej ako trhy v Rumunsku alebo Egypte. Navyše, len päť maďarských spoločností má hodnotu presahujúcu jednu miliardu dolárov.
Analytici si však všímajú, že maďarské veľké spoločnosti preukazujú odolnosť voči globálnym otrasom. Regionálne zameranie a schopnosť ťažiť zo slabého forintu im poskytujú konkurenčnú výhodu. Peter Kiss zo spoločnosti Amundi zdôrazňuje, že maďarské akcie sú podhodnotené v porovnaní s inými rozvíjajúcimi sa trhmi. „Index sa obchoduje len za šesťnásobok očakávaných ziskov svojich zložiek, čo je polovica hodnoty indexu MSCI pre rozvíjajúce sa trhy,“ dodáva.
Na druhej strane, maďarské aktíva trpia vplyvom Orbánovej politiky. „Pretrvávajúce spory o európske fondy a oslabenie forintu v dôsledku uvoľnenej fiškálnej politiky ďalej podkopávajú dôveru investorov,“ upozorňuje Eglé Fredrikssonová, portfólio manažérka z East Capital.