Právny inštitút predkupného práva upravuje zákon (Občiansky zákonník) ako tzv. zákonné predkupné právo (napr. v prípade spoluvlastníctva) a zmluvné predkupné právo podľa §§ 602 a nasl. OZ, ktoré v prípade jeho vkladu do katastra nehnuteľností, prípadne iného verejného registra môže mať aj vecnoprávnu povahu. Teda zaväzuje aj právnych nástupcov účastníka dohody o predkupnom práve ako vlastníka veci, ku ktorej sa predkupné právo zriaďuje. Ide o právo nevlastníka na odkúpenie veci v prípade záujmu vlastníka o jej predaj.

Situáciu, kedy sa nevlastník veci môže domáhať od vlastníka jej odkúpenia rieši tzv. právo spätnej kúpy podľa §§ 607 a nasl. OZ. Právo vzniká len ako zmluvné právo pri dojednaní kúpnej zmluvy, kedy sa predávajúci písomne môže s kupujúcim dohodnúť, že kupujúci je povinný počas dojednanej doby vrátiť vec predávajúcemu, ak predávajúci o jej vrátenie požiada a vráti kúpnu cenu.

Domnievam sa, že reálne neviete zabrániť svojim starým rodičom, aby slobodne nakladali so svojou vecou, pokiaľ na nej neviazne niektoré z vyššie uvedených obmedzení. 

Za súčasného stavu sa zdá, že vaši rodičia ako vlastníci rodinného domu, ktorý stojí na cudzom pozemku, t. j. na pozemku vašich starých rodičov, majú prístup na verejnú komunikáciu len cez uvedený pozemok. Toto právo prechodu (a možno aj prejazdu a parkovania) vykonávajú len na základe dohody s vlastníkmi pozemku. Je možné, že na pozemku tiež vybudovali chodník alebo spevnené plochy, ktoré niektoré súdy považujú rovnako za stavbu. 

Pokiaľ neexistuje písomná dohoda o práve prechodu a prejazdu môže nastať v budúcnosti situácia, že vlastník pozemku znemožní prístup k stavbe vašich rodičov. Takúto situáciu bude potom potrebné riešiť súdom tak, že súd zriadi tzv. nútenú cestu ako vecné bremeno v zmysle § 151o ods. 3 OZ.

Hoci nemáte právny nástroj ako primäť vlastníkov priľahlého pozemku predať vám pozemok okolo rodinného domu vašich rodičov, mali by ste právne vyriešiť prístup k rodinnému domu tak, aby ste do budúcnosti predišli nepríjemným situáciám.

Autor je advokát v Proiuris advokáti Bratislava.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Má dieťa obdarovaného právo prednostnej kúpy?
Má dieťa obdarovaného právo prednostnej kúpy?
Má dieťa obdarovaného právo prednostnej kúpy?
Má dieťa obdarovaného právo prednostnej kúpy?