V nedeľu mohla A. Merkelová zas gratulovať národnému tímu okolo trénera Joachima Löwa, ktorý turnajom na futbalových majstrovstvách sveta v Brazílii prešiel bez prehry a od FIFA získal prémiu 25,7 milióna eur.
Nemecko zdolalo vo finále na slávnom štadióne Maracana Argentínu 1:0 - po predĺžení. A úprimne, nie vďaka presvedčivému výkonu. Rozhodol gól náhradníka Maria Götzeho.
Kde sa naštartovala novodobá éra moderného nemeckého futbalu?
The shooter aka My hitta #Gotze #Champions pic.twitter.com/bOxV5yIyj1
— Rihanna (@rihanna) July 14, 2014
Najväčšia potupa ...
Jednu z najväčších potúp zažil nemecký futbal na európskom šampionáte v roku 2000. Tím okolo 39-ročného Lothara Matthäusa skončil na poslednom mieste – dal len jeden gól a získal celkovo aj jeden bod.
Hra nemala šťavu, chýbala energia, osobnosti a mladá krv, ktorá by nudnú stratégiu hry rozpumpovala. V roku 2004 to na európskom šampionáte v Portugalsku s Nemeckom nevyzeralo o nič lepšie a českí futbalisti ho porazili aj s náhradníkmi.
Len rok predtým (v marci 2003) bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder vystúpil pred poslancov Bundestagu a nazval Nemecko „chorým členom Európy“. Bez práce boli vtedy štyri milióny Nemcov, úrady práce evidovali nezamestnanosť na úrovni 11,6 percenta.
Odvtedy Nemecko vytvorilo milión pracovných miest a nezamestnanosť je dnes jedna z najnižších v Európe. S reformou pracovného trhu sa Nemci svedomito pustili aj do rekonštrukcie futbalového systému a jeho štruktúry.
Angela Merkel počas zápasu medzi Nemeckom a Argentínou Zdroj: SITA/AP
Postupný prerod s novými piliermi
Po blamáži na ME 2000 zorganizovali kluby Bundesligy a Nemeckej futbalovej asociácie (Deutscher Fussball-Bund) núdzové stretnutie. Na ňom sa dohodli na komplexnej obnove rozvoja a podpory mladých a talentovaných hráčov. Ako príklad silnej práce s mládežou slúžilo Nemecku Francúzsko, konkrétne jeho futbalové centrum v Clairefontaine, alebo holandský Ajax Amsterdam, napísal týždenník Der Spiegel.
Do vedenia národného mužstva sa dostal tréner Joachim Löw, ktorý začal po celej krajine organizovať s trénermi semináre, vymyslel tréningové metódy, ktoré sa mali stať základnými piliermi nemeckého futbalu.
Novou identitou sa mali nakaziť aj juniorské mužstvá a tímy Bundesligy – ofenzívna hra, neustály pohyb a rýchle prihrávky. Všetko, čo majú fanúšikovia na futbale najradšej. Po niekoľkých rokoch začalo Nemecko sláviť jeden úspech za druhým: druhé miesto na ME 2008, tretie miesto na MS 2010, tretie miesto na ME 2012. Tieto prenikavé úspechy by neboli možné bez profesionálnej odbornej práce trénerov a podporných tímov vo futbalových akadémiách.
Ako fungujú akadémie
Futbalový zväz vytvoril rovnaké zázemie pre všetky juniorské reprezentácie od 15 rokov, ktorým pomáhal tím športových psychológov a fyzioterapeutov. Zväz navyše dotlačil tímy z prvej a druhej ligy k budovaniu futbalových akadémií, kde talentovaní športovci dostali maturitné vzdelanie.
Školu neflákajú, každý týždeň do nej chodia až na 34 hodín. Ide o základné pravidlo výchovy mládeže k futbalu, pretože nie každý sa môže stať futbalovým profesionálom. Po mladých rokoch si väčšina z nich bude musieť hľadať zamestnanie. Akadémie dávajú najlepšie šance presadiť sa, ale zároveň berú aj morálnu povinnosť postarať sa o to, čo bude mladý človek v živote robiť, ak vo futbale neuspeje.
Akadémie vedú tréneri futbalového zväzu, ktorí majú za cieľ rozvíjať prácu s loptou a technické zručnosti, ktoré sa najlepšie kultivujú v skorom veku.
Kluby, ktoré majú licenciu, čo je podmienka pre prijatie do oficiálnej súťaže, museli zamestnať mládežníckych trénerov na plný úväzok. Čím bol tréner na základe kvalifikácie kvalitnejší, tým dostával tím vyššiu dotáciu. Tímy sa tak snažili zlákať k sebe tých najkvalitnejších. Do Nemecka sa presťahovali schopní tréneri z celého sveta.
Najlepšie akadémie vznikli predovšetkým v menších mestách ako Freiburg, Augsburg a Wolfsburg. Toni Kroos, ktorý sa začiatkom mesiaca stal posilou Realu Madrid, sa naučil svoje futbalové zručnosti v mestečku Rostock na pobreží Baltského mora, zatiaľ čo jeho kolega André Schürrle v juhozápadnom meste Mainz.
Nemecké finále Ligy majstrov minulý rok aj svetový titul nie sú náhodné udalosti a akadémie mohli zohrať na úspechoch výraznú úlohu. Hráči Bayernu ako David Alaba, Thomas Müller a Manuel Neuer alebo 22-ročný Mario Götze, ktorý dal v nedeľu víťazný gól, sú jej odchovancami.
Ide o každého druhého hráča Bundesligy. „Čísla svedčia o tom, že akadémie prinášajú ovocie a fanúšikovia môžu vidieť hviezdy futbalu, ktoré z nich vyšli,“ povedal šéf nemeckej futbalovej ligy Reinhard Rauball.
Zväz začal spolupracovať so základnými školami, po krajine sa rozbehla výstavba tréningového zázemia a zdravotného oddelenia. Silnú podporu tomu vytvoril štát, ktorý hosťoval svetový šampionát v roku 2006 - vláda vtedy investovala do nových štadiónov a obnovy starších ihrísk spolu 1,4 miliardy eur.
Stav, keď sa talent nestratí
Futbal sa už neriešil na jednotlivých úrovniach, ale bol zastrešený najvyšším vedením v manažmente. Cieľom nebolo len prekopať herný systém, ale vytvoriť akúsi futbalovú infraštruktúru, kde by bolo o kvalitných hráčov postarané a najlepší by sa mohli pomerne jednoducho šplhať po pomyselnom kariérnom rebríčku až do národného mančaftu.
Zväz vytvoril neustále aktualizovanú databázu, v ktorej sa akreditovaní tréneri môžu podeliť s analýzami výkonov talentovaných hráčov a informáciami o ich zdravotnom stave a osobnosti - cieľom je, aby žiadny talent neprepadol do futbalového stratenia.
„Máme 80 miliónov obyvateľov a myslím si, že pred rokom 2000 si nikto nevšimol toľko talentu. Dnes nám neujde žiaden,“ povedal pred dvoma rokmi britskému denníku The Guardian športový riaditeľ futbalovej asociácie Robin Dutt.
Po celej krajine vzniklo niekoľko stoviek tréningových centier v celkovo 366 regiónoch Nemecka a 14-tisíc chlapcov vo veku od jedenástich do štrnástich rokov tu nad rámec bežných tréningov vo svojich kluboch dostáva každý týždeň dvojhodinové tréningy.
Bohaté investície
Podľa analýzy nemeckej futbalovej asociácie sa do akadémií od roku 2002 do roku 2010 investovalo pol miliardy eur – suma dotácie sa zvyšovala zo 48 na 86 miliónov eur za rok.
Investície do nemeckých futbalových akadémií
Hneď po renovácii futbalového systému sa dostavili prvé úspechy aj v mládežníckom futbale - mladí Nemci získali titul európskych šampiónov v kategóriách do 17, 19 aj 21 rokov. Bundesliga sa nástupom akadémii výraznejšie omladila – priemerný vek hráča sa znížil z 27,09 na 25,77 rokov.
Nemecko si preto posilňuje pozíciu novej futbalovej mocnosti Európy, zatiaľ čo zvyšok kontinentu stagnuje. Španielsku a taliansku ligu dusia astronomické dlhy (zasiahnuté sú finančnou krízou), štadióny sú často v zlom stave alebo sú nedostavané.
Anglicko preplnené zahraničnými legionármi zase dlho zabúdalo na vlastné talenty a teraz na to dopláca.
Štatistika, ktorá dokazuje, že to Nemecko myslí s výchovou vlastných futbalistov vážne:
Kým podľa údajov FIFA má Nemecko 28 400 trénerov na úrovni B (nižšia úroveň súťaže), v Anglicku je ich len okolo 1 800 a akoby zabudlo na ľudí, ktorí k futbalu vychovávajú. Angličania sa až priveľmi spoliehajú na futbalové kluby, ktoré by mali vychovávať mladých futbalistov. V Nemecku sú to nielen kluby, ale celý zväz so širokou podporou od vlády.
„Akonáhle sa Nemecko rozhodlo pre reformu, vykonalo ju. Nebálo sa zmeniť model či spôsob premýšľania. A teraz zisťujeme, že to má na futbal veľmi pozitívny vplyv. Nemecké kluby sa pripravujú na novú dobu dominancie,“ povedal denníku New York Times odborník na podnikanie vo futbale Emmanuel Hembert z renomovanej konzultačnej spoločnosti AT Kearney.