Ako pre Bloomberg hovoril výkonný šéf banky pre Európu a stredný východ Daniel Pinto, JPMorgan Chase plánuje presunúť stovky londýnskych bankárov do oboch spomínaných miest a tiež do Luxemburgu, aby si zabezpečila prístup na jednotný trh Európskej únie aj po brexite. „Budeme používať tieto tri banky, ktoré už v Európe máme, ako kotvu pre naše operácie,“ povedal. Stovky ľudí sa budú sťahovať na začiatku, aby bola firma pripravená pre deň D, potom prídu ďalšie rozhodnutia.

O tom, že brexit spustí veľké sťahovanie bankárov, už niet pochýb. Len JPMorgan ešte pred vlaňajším referendom hovorila o tom, že v prípade odchodu Británie z Európskej únie bude musieť preložiť štyri tisícky ľudí. V januári banka doplnila, že toto číslo bude možno aj vyššie alebo nižšie v závislosti od toho, ako si bude počínať vláda pri rokovaniach.

Plán je však zatiaľ taký, akoby Británia a Únia nemali urobiť pre banky dohody o poskytovaní služieb na základe pasu. Akékoľvek výhody pre bankárov zatiaľ vylučuje aj európska strana. Podľa Bloombergu prvá vlna sťahovania do spomínaných miest zachytí zhruba v JPMorgan tisícku ľudí.

Budú ich tisíce


Plány veľkého sťahovania minulý týždeň zaktualizovala aj Deutsche Bank, ktorá dá jednosmerný lístok z Londýna štyrom tisíckam pracovníkov. S únikovým plánom chce do pol roka začať aj Barclays a Goldman Sachs Group by preskupovanie mala naštartovať na budúci rok.

Celkovo by Londýn mal podľa think tanku Bruegel prísť o 10- až 20-tisíc pracovných miest vo finančníctve. Ako poznamenáva Bloomberg, iné odhady sa rôznia od straty štyroch tisícok džobov až po 232-tisíc. Len pre predstavu, v celom slovenskom bankovníctve vrátane Národnej banky Slovenska pracuje dohromady takmer 20,4-tisíc ľudí.

Nové centrá

Najhorúcejšími kandidátmi na pohltenie londýnskych bankárov sú Frankfurt a Dublin, Standard Chartered napríklad oznámila, že si vybrala nemecké finančné centrum a Frankfurt zvažuje aj Godman Sachs či Morgan Stanley. Barclays smeruje svoje úvahy do Írska, Luxemburg je populárny najmä medzi poisťovňami a správcami majetku.

Dublin a Frankfut by mohli byť najzaujímavejšie najmä pre svoje náklady na život, ktoré sú násobne menšie než v Londýne. V Dubline sú ceny prenájmov bytov o tretinu nižšie ako v Londýne a vo Frankfurte dokonca o polovicu. Podobne veľké rozdiely sú aj v prenájme kancelárskych priestorov.

Je to na úrovni polovice toho, čo ponúka Paríž, ktorý si tiež robí chúťky na prijatie londýnskych bankárov. Finančníci sú okrem iných firiem jedným z dôvodov, prečo by v parížskom La Défense malo vyrásť sedem nových štíhlych mrakodrapov. Na La Défense je už teraz prítomná napríklad HSBC, ktorá chce z Londýna tiež sťahovať tisícku ľudí. Zaujímavými centrami by však mohli byť pre finančníkov nakoniec aj Amsterdam či Madrid.