Za oslabovaním líry stojí hneď niekoľko faktorov. Jedným z nich je citlivosť tureckej ekonomiky na zmenu v postojoch k menovej politike v USA. Tá sa podpísala aj pod prudký nárast výnosov z tureckých dlhopisov od jari 2013, keď sa na pôde amerického Fed-u začalo otvorene hovoriť o možnom znižovaní objemu stimulov pre ekonomiku. Výnos z 2–ročných tureckých dlhopisov na sekundárnom trhu odvtedy poskočil o viac ako päť percentuálnych bodov, a teda inak povedané, zdvojnásobil sa.
Achillovou pätou tureckej ekonomiky je vysoký deficit bežného účtu platobnej bilancie. Turecku však neprospel ani decembrový korupčný škandál na politickej scéne. Olej do ohňa prilieva aj tamojšia centrálna banka, ktorá sa zatiaľ schováva v ulite a na svojom utorkovom zasadnutí sa neodvážila zvýšiť úrokové sadzby napriek tomu, že miera inflácie v krajine výrazne prestreľuje jej inflačný cieľ na úrovni päť percent. Na konci roka 2013 rástli ceny v Turecku viac ako sedempercentným tempom. Ďalšie oslabovanie líry však môže mieru inflácie ľahko vystreliť až k hladine 10 percent.
Medzi menami, ktorým sa vo štvrtok voči doláru darilo, svietilo euro. Spoločná mena eurozóny si po zverejnení predstihových indikátorov PMI v krajinách eurozóny polepšila o celú figúru, keď sa vyšplhala z rannej úrovne 1,3540 EURUSD na 1,3640 EURUSD. Prieskumy medzi nákupnými manažérmi z nemeckého priemyslu dopadli najlepšie za dva a pol roka. A keďže PMI sa považujú za spoľahlivý indikátor budúceho vývoja ekonomiky, euro žalo zisky.
Po príchode amerických obchodníkov k monitorom euro poskočilo ešte o niečo vyššie a po desiatich dňoch otestovalo hladinu 1,3700 EURUSD. V celodennom zúčtovaní tak napokon euro voči doláru posilnilo až o 1,1 percenta. Ešte výraznejšie zisky si voči doláru pripísal japonský jen, ktorý poskočil o 1,2 percenta, čo bol jeho najlepší intradenný výsledok za posledné štyri mesiace. Japonskí exportéri však z toho radosť nemajú.
Úspešný deň majú za sebou aj drahé kovy. Zlato si vo štvrtok polepšilo o 2,2 percenta a prekonalo hladinu 1 260 dolárov za uncu. Cena striebra poskočila o 1,2 percenta nad 20 dolárov za uncu. Zlato si pripísalo najvyššie denné zhodnotenie za ostatný štvrťrok a dostalo sa na dosah dvojmesačného maxima. Dôvodom boli šumy o možnom zvoľnení obmedzení pre dovoz zlata do Indie. Pokým India vlani nepristúpila k reštrikciám importu žltého kovu, bola jeho najväčším svetovým kupcom.
Ani stratiť z hodnoty štvrtinu z večera do rána nie je na burze nemožné. Vo štvrtok ráno sa o tom po ohlásení reštrukturalizačných plánov presvedčila ťažiarenská skupina NWR obchodovaná aj na českej burze. Keďže majú ťažiari v pražskom indexe len malú váhu, PX si zaknihoval len miernu stratu na úrovni – 0,3 percenta.
Miernu preto, že ostatné akciové indexy si vo štvrtok prešli omnoho väčším výplachom. Všetky známejšie indexy na čele s americkými DJIA a S&P500, paneurópskym EuroStoxx50, francúzskym CAC či nemeckým DAX stratili okolo percenta a na obrazovkách sme tak videli červené more. Akciový výplach pokračoval aj v noci na piatok, keď si japonský Nikkei odpísal takmer dve percentá.
Autorka je analytička Poštovej banky