Americký index S&P 500 sa tak aj naďalej drží na dosah svojich rekordných úrovní a nad hranicou 2-tisíc dolárov, ktorú sa mu podarilo definitívne zdolať až v minulom týždni.
Výraznejšej volatility sme sa však dočkali na devízovom trhu, kde sa pod silný predajný tlak dostali na páre s dolárom austrálsky a novozélandský dolár, spoločne s britskou librou. Libra slabla dokonca aj napriek veľmi dobrým výsledkom z tamojšieho trhu s bývaním, ktorý v minulom mesiaci pokračoval v robustnej expanzii.
Medzi najzaujímavejšie výsledky v utorok patril americký ISM index pre sektor služieb, ktorý rástol na 59 bodov, oproti očakávanému páde na 57bodov. K lepším výsledkom dopomohol o iného Výrazný rast nových objednávok, čo len podporuje očakávania, podľa ktorých by mala americká centrálna banka začať už čoskoro signalizovať ochotu zvyšovať úrokové sadzby.
Cena zlata klesla v utorok o necelé dve percentá a pod silný predajný tlak sa dostalo aj striebro. Zlato sa tak prepadlo na 1 260 dolárov za uncu, kde sa naposledy predávalo pred desiatimi týždňami. Na desaťtýždňovom minime je aj cena striebra, ktorá klesla na 19,2 dolára.
Stredajšie ráno prinieslo zaujímavé dáta z Číny, kde bol zverejnený PMI pre sektor služieb. Ten dokázal prekvapiť, keď rástol o dve desatiny na 54,4 bodu a zostáva tak aj naďalej nad pásmom oddeľujúcim expanziu sektora od kontrakcie. Lepšie výsledky čiastočne miernia obavy zo spomaľovania čínskej ekonomiky, ktoré v pondelok rozvírili výsledky PMI vo výrobnom sektore.
Stredajšia seansa prinesie opäť skôr menej ekonomických dát a obchodníci na akciových trhoch zrejme budú vyčkávať na zajtrajšie a piatkové obchodovanie, kedy sa dočkáme dôležitého zasadnutia Európskej centrálnej banky a výsledkov amerických štatistík z pracovného trhu.
Autor je analytik X-Trade Broker
TREND na burze vychádza každé ráno na TREND.sk. Prečítajte si všetky vydania a objednajte si RSS feed tu