V stredu a štvrtok vyšli skôr negatívne dáta z Číny. K tomu sa pridala pokračujúca nedôvera v rozvíjajúce sa trhy, prehĺbili sa problémy v Thajsku, Turecku, Ukrajine. Tlaky na kurz argentínskeho pesos a pondelkové určité uvoľnenie tiež urobili svoje. Ďalej slabne kurz juhoafrického randu a ruského rubľa. U žiadnej z týchto mien sa nezdá, že by sa situácia mala v tomto týždni stabilizovať. Ak niekto očakáva, že príde nejaká nadnárodná organizácia a situáciu zachráni (tzv. bailout) ako sa stalo napríklad s Gréckom, potom je treba byť výrazne obozretnejší. Tieto štáty nie sú členom Eurozóny ani často nie sú zásadne dôležité pre susednú krajinu.

Vyspelé štáty sa budú snažiť využiť obdobie lacnejších komodít, výhodnejších investícií do týchto krajín, a podobne. Teda nechá tieto krajiny prejsť si očistcom. Ak navyše príde nejaká jasná správa z FED o spomalení monetárneho uvoľňovania, potom to výpredaje ešte umocní. Tí, ktorí by radi špekulovali na týchto výpredajoch, je potrebné upozorniť, že ide o rizikový obchod. V prípade špekulácie na ďalšie oslabenie meny, je potrebné platiť úrokový diferenciál (vyššia úroková sadzba meny rozvíjajúceho sa štátu verzus nižšia úroková sadzba pre euro alebo dolár). Samozrejme, že existujú opčné nástroje a stratégie, kde úrokový diferenciál nie je problém.

Meny ako maďarský forint a poľský zlotý sú tiež skôr predávané a obchodujú sa na minimách za posledných niekoľko mesiacov. Slabne aj nórska koruna.

V pondelok dopoludnia došlo navyše k ďalším výpredajom ázijských akcií. Dôvodom bola správa jednej globálnej banky, ktorá priznala spomaľovanie čínskej ekonomiky. V Japonsku bohužiaľ slabší jen (akokoľvek to bol cieľ japonskej centrálnej banky) zdražil dovážané energie, čo viedlo k zhoršenému obchodnému deficitu. (Japonsko po odstavení jadrových elektrární energie potrebuje.) 

Aby sme neboli čisto negatívni, v pondelok po skončení obchodného dňa čakáme výsledky Apple a tie čakáme ako veľmi dobré. Vo zvyšku tohto týždňa budú výsledky publikovať firmy ako Caterpillar, US Steel, Siemens, Pfizer, AT & T, Ford, Yahoo!, Boeing, Facebook, Google, Exxon Mobile, Visa, Time Warner, Harley - Davidson, Chevron, MasterCard. Teda po zvyšok tohto týždňa nám najmä americké spoločnosti ukážu, ako je na tom ekonomické oživenie a aké výhľady pre zvyšok roka predstaví. To ďalej môže zmeniť náladu na trhu. Minimálne roztvoriť nožnice medzi trhmi rozvinutými a rozvíjajúcimi sa.

Autor je analytik Saxo Bank A/S