Vláda ich cez hlavného hygienika v tretej vlne pandémie zatvorila či im obmedzila fungovanie, ale kompenzovať finančné straty už nechce. Reč je o rôznych typoch prevádzok, ktoré doplatili na chaotickú protipandemickú politiku štátu. Lepšie povedané, ponúka im pomoc iba naoko, „aby sa nepovedalo“.

Kto by chcel po novom získať dotácie na nájomné, musí riadne zaloviť v pamäti. Žiadateľ sa musí pozrieť sa do nájomnej zmluvy starej pomaly dva roky a splniť isté podmienky. Tie platia už od začiatku poskytovania dotácií na nájomné a bola to podmienka Európskej komisie pri schvaľovaní tejto schémy, aby nedochádzalo k podvodnému čerpaniu.  Štát má teda v tomto prípade zviazané ruky. 

Ak chcú žiadatelia z radov prevádzok získať finančnú pomoc,  nemohli takmer dva roky obnovovať zmluvu, ako to štandardne robia prenajímatelia a nájomcovia prevádzok, zohľadňujúc napríklad infláciu či rast cien energií. Pod vplyvom pandémie to robili často. Politici, tentokrát európskeho formátu, opäť raz vymysleli, ako podnikateľom „osladiť“ život a dať im minimum finančnej podpory za to, že im zatvorili či obmedzili prevádzky kvôli pandémii.

Politici pomáhajú najmä sľubmi

Rezort hospodárstva opäť spustil koncom decembra vyplácanie dotácií na nájomné. Elektronické žiadosti môžu prevádzky podávať do 28. februára 2022, ak boli povinne zatvorené alebo bolo obmedzené ich fungovanie. Žiadosť podávajú cez prenajímateľov.

Ako pre TREND potvrdila hovorkyňa rezortu hospodárstva Katarína Matejková, navýšená bola maximálna kumulatívna výška pomoci, a to pre žiadateľa nájomcu na 2,3 milióna eur. „O pomoc môžu žiadať do konca februára za obdobie od 20. septembra 2021, a to tí, ktorí museli zatvoriť. Zatiaľ rezort financií na to vyčlenil 50 miliónov eur,“ dodala.

A prečo sa schéma spustila až tak neskoro? Čakalo sa na schválenie schémy z Európskej komisie. Štát prispeje na nájomné vo výške, v akej bola poskytnutá zľava z nájomného na základe dohody medzi prenajímateľom a nájomcom.

Najviac však vo výške 50 percent nájomného za obdobie sťaženého užívania. Ak sa dohodnú na nižšej zľave, nájomca môže zaplatiť toto nájomné v rovnako vysokých pravidelných mesačných splátkach do 48 mesiacov. 

„Doteraz sme vyplatili na dotáciách na nájomné 147 miliónov eur. Pomoc bola vyhodnotená ako jedna z najefektívnejších a verím, že to bude tak aj teraz,“ uviedol v decembri 2021 minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) pre médiá.

Upozornil, že pri náznaku podvodného konania dotáciu rezort neschváli a postúpi ju príslušným orgánom. „Voči podvodníkom sme nekompromisní, priživovanie sa na pomoci je neakceptovateľné,“ tvrdí R. Sulík. Paradoxom je, že podnikatelia sú prekvapení z podmienok, ktoré im vláda nastavila inak a mnohí na ňu jednoducho nedosiahnu. TREND zisťoval viac.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa