TREND sa preto v poslednom Barometri pýtal manažérov a podnikateľov, čím by vláda najviac podporila podnikateľské prostredie. Zo 108 manažérov by takmer pätina (19 percent) manažérov privítala zníženie zdanenia firiem.
„Zníženie sadzby dane na rozumnú úroveň (DPH aj zo zisku) podporí atraktívnosť podnikania v každej sfére a tiež vedie k menšiemu pokušeniu vyhýbať sa plateniu daní,“ vysvetľuje chuť po nižších daniach napríklad Andreas Kreutz, konateľ spoločnosti Tailor Made. Vláda by odporúčal zjednodušiť a sprehľadniť celý daňový a odvodový systém: „Dôležité je zjednodušiť (...) podnikania hlavne pre menšie firmy, ktoré si nemôžu platiť celý aparát účtovníkov a právnikov,“ vysvetlil A. Kreutz.
TREND ponúkol osloveným podnikateľom štyri zlepšováky (zníženie firemných daní, daňové úľavy pri štarte podnikania, lepšie súdy a zrušenie minimálnej mzdy), no najviac – viac ako dve pätiny (42 percenta) odpovedajúcich si nevybrala ani jednu z odpovedí a prišla s iným nápadom.
A medzi nimi sa najčastejšie opakuje dopyt po jednoduchších a prehľadnejších zákonoch, z ktorých sa nebude robiť trhací kalendár. „Najdôležitejšia je vypočítateľnosť. [Úprava] daní je len jedným z ekonomických nástrojov, s ktorým sa dá ovplyvňovať podnikateľské prostredie. Čo je predovšetkým žiaduce, to je istá stálosť, konštantnosť legislatívy,“ odpovedal Gábor Zászlós, predseda predstavenstva spoločnosti TriGranit Centrum.
V neprehľadnej legislatíve vidí problém aj Peter Lang, konateľ bratislavskej spoločnosti Caarnie. „Neustále zmeny zákonov a nové administratívne povinnosti stoja náklady a prinášajú množstvo ťažkostí (...),“ odpovedal P. Lang.
Čo čaká podnikateľov? Téma z najnovšieho TRENDU
A niektorí podnikatelia by boli spokojní, keby radšej vláda nerobila nič. „Niekedy by pomohlo, keby [vláda] radšej nič nerobila a do podnikateľského prostredia nevnášala ďalšie prekážky. Podnikatelia živia celú ekonomiku a úradníkov, napriek tomu práve im systematicky zhoršujú podmienky,“ odpovedal predseda predstavenstva Prima banky Jan Rollo. S rovnakým nápadom prišiel aj konateľ spoločnosti CORE4 Miroslav Murgaš.
Len niekoľko manažérov by si vybralo daňové výhody pre začínajúcich podnikateľov (6 percent) a ešte menej zrušenie minimálnej mzdy, za čo hlasovali len 2 percenta opýtaných podnikateľov. Takmer tretina opýtaných (31 percent) by privítalo zefektívnenie súdneho systému.
„To je to, čo by vo veľkej miere pomohlo firmám. Nie je predsa možné, aby sa súdy ťahali roky a aby sa firma, ktorej zjavne niekto podvodným spôsobom poškodil, nemohla dostať k svojím peniazom alebo majetku,“ odpovedal generálny riaditeľ spoločnosti Unipharma Tomislav Jurik.
Odpovede všetkých účastníkov Barometra, štatistiku a ďalšie podrobnosti nájdete tu.